Словаччина заборонила імпорт українського зерна, але дозволила його транзит

Уряд Словаччини на онлайн—засіданні 17 квітня схвалив заборону на імпорт зерна та деяких сільськогосподарських товарів із України, але не забороняв їхній транзит через країну.

Про це заявив тимчасовий виконувач обов’язків міністра сільського господарства Самуель Влчан, повідомляє TASR.

Згідно з постановою словацького уряду, заборона набирає чинності з 19 квітня.

Влчан пояснив, що заборона на імпорт окремих видів сільськогосподарської продукції з України покликана захистити словацькі господарства та здоров’я споживачів.

«Польща застосувала дуже суворі заборони, і ми повинні були відреагувати, щоб захистити словацький ринок тих сільськогосподарських і харчових продуктів, якими ми забезпечені», — додав тимчасовий в.о. міністра.

Водночас він наголосив, що уряд не запроваджував заборону на транзит для продукції з України через «коридори солідарності». Цими коридорами українську продукцію доставляють до портів, а звідти — на ринки країн за межами ЄС.

Чому країни забороняють імпорт з України?

Низка країн заявили про дестабілізації внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали би проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт. Так, уряд Польщі вирішив до 30 червня заборонити імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Аналогічне рішення ухвалили в Угорщині.

Міністерство сільського господарства Словаччини ще перед тим заборонило перероблення та введення до кормового і харчового ланцюга українського зерна через наявність у ньому пестициду, який заборонений у ЄС. А словацька влада обіцяла захистити внутрішній ринок від дешевого зерна з України.

У Болгарії заявили, що також розглядають заборону на імпорт зерна з України, бо через обмеження Польщі та Угорщини побоюються, що продукція з України накопичиться у них.

У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торгова політика є виключною компетенцією ЄС. Там заявили, що чекають на детальну інформацію від Польщі та Угорщини щодо причин заборони.

Переговори

Після переговорів із главою Мінагрополітики України Миколою Сольським міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь запевнив, що транзит для української агропродукції зберігатиметься і надалі. Сторони поки домовились про подальші консультації.

Міністерство сільського господарства та розвитку села Польщі також заявило, що зараз тривають переговори щодо транзиту агропродукції з України. У Польщі не проти транзиту, але за певних умов.