Став відомий час, коли Газпром припинить транзит газу через Україну, якщо не укладе угоду

Російський газовий монополіст Газпром надіслав Нафтогазу офіційного листа, у якому повідомив, що 1 січня о 10 годині за московським часом (о 9 за київським) підстав для постачання газу у напрямку України не буде, якщо держави не укладуть нову транзитну угоду.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко в інтерв'ю DW.

«Я нагадаю, що у листі, який Газпром надіслав Нафтогазу, чорним по білому написано, що 1 січня о 10 годині за московським часом у Газпрому не буде підстав для того, аби газ постачався у напрямку України», — повідомив Вітренко.

За його словами, цією фразою у Газпромі фактично визнали, що перекриють «трубу», припинивши транзит газу через ГТС України. При цьому, в України без транзитного договору також не буде підстав постачати російський газ, який буде в українській ГТС, до Європи. Тому такий газ закачають до підземних сховищ до того часу, коли з’явиться його законний власник.

Зазначимо, що наразі між Україною та Росією тривають переговори про укладання нового договору на транзит газу через те, що чинний 10-річний договір, спливає 31 грудня 2019 року. Щороку транзит російського газу до Європи приносить Україні 3 мільярди доларів доходів — це більше, ніж витрати держави на імпорт газу.

Раніше стало відомо, що російський Газпром готується до припинення транзиту газу через ГТС України з 2020 року. Зокрема, про це свідчать збільшені обсяги перекачування газу до Європи.

18 листопада у Газпромі заявили, що надіслали Нафтогазу офіційну пропозицію про укладання нової угоди на транзит газу на 1 рік або продовження чинних контрактів. Умовою цього є відмова України від претензій до Газпрому в межах перемоги у Стокгольмському арбітражі, а також від штрафу, який на Газпром наклав українських антимонопольний комітет.

В українському уряді цю пропозицію назвали неприйнятною. У Нафтогазі надіслали офіційну відповідь, у якій запропонували, щоб Газпром погасив свій борг за рішеннями Стокгольмського арбітражу газом.

Зазначимо, що Україна на переговорах про транзит газу намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. Крім цього, за наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг Нафтогазу, який передбачає створення незалежного від Нафтогазу Оператора ГТС.

6 листопада у Газпромі заявили, що умовами для продовження транзиту газу через Україну є анулювання вимог України до Газпрому на 22 мільярди доларів та відновлення прямого постачання російського газу до України.

Раніше у Нафтогазі повідомляли, що Російський Газпром надіслав офіційну відмову постачати газ до України напряму. Це порушує контракт, що діє між Україною та Росією, через що Нафтогаз вимагає у Газпрому компенсації у новому позові до Стокгольмського арбітражу.