Суд у Лондоні дозволив екстрадувати до США Джуліана Асанжа. Йому загрожує до 175 років ув'язнення за держзраду

Високий суд Лондона 10 грудня задовольнив клопотання влади США щодо екстрадиції засновника порталу WikiLeaks Джуліана Асанжа. У Сполучених Штатах його звинувачують у держзраді, за що може загрожувати до 175 років ув'язнення.

Про це повідомляє The Guardian.

У січні 2021 року суд у Лондоні відмовив в екстрадиції Асанжа до США. Суддя у справі постановила, що в американській в'язниці в Асанжа може погіршитися психічне здоров'я, через що є ризик самогубства.

Однак американська влада подала апеляцію на рішення та виграла її. Захисники Асанжа ще можуть оскаржити рішення Високого суду Лондона.

Хто такий Джуліан Асанж?

Джуліан Асанж — інтернет-активіст, заснував WikiLeaks у 2006 році. Він народився в Австралії та має громадянство Еквадору. Асанж став відомий після публікації на WikiLeaks надсекретних даних про шпигунські скандали, корупцію у вищих колах влади, військові злочини та дипломатичні таємниці.

Одним із найгучніших скандалів за участі Асанжа була публікація у 2010 році відео, де американські літаки у Багдаді вбивають мирних жителів; серед загиблих виявилися й журналісти Reuters. Також WikiLeaks оприлюднив розсекречені документи Держдепартаменту США й Пентагону, які викрили діяльність США на Близькому Сході.

Під час передвиборчої кампанії у США 2016 року WIkiLeaks опублікував електронні листи Гілларі Клінтон, написані під час її перебування на посаді держсекретаря. З них стало відомо, що вона користувалася особистою поштою для обговорення державних справ. Критики Асанжа навіть стверджували, що саме через це на виборах 2016 року переміг Дональд Трамп.

Закидають викривачеві й співпрацю з російським пропагандистським телеканалом RT, де у 2012 році вийшла серія програм-інтерв'ю, які він спродюсував. Гостями шоу були, зокрема, один із лідерів радикального шиїтського руху «Хезболла» Гасан Насралла, словенський філософ Славой Жижек, прем'єр-міністр Пакистану Імран Хан тощо.

У США Асанжа звинувачують у публікації імен секретних джерел і змові з інформатором, колишнім військовим аналітиком розвідки США. Максимальне покарання, яке може загрожувати викривачеві у США, — 175 років в'язниці.

Чому Асанжа арештували у Великій Британії?

У 2010 році шведський суд видав ордер на арешт Асанжа через звинувачення у сексуальних домаганнях. Одна жінка заявила, що він зґвалтував її, а інша звинуватила в тому, що він до неї чіплявся. Усе це сталося під час візиту Асанжа у Стокгольм. Того ж року його затримали у Великій Британії.

У 2012 році британський Верховний суд постановив екстрадувати Асанжа у Швецію. Побоюючись, що його видадуть Сполученим Штатам, де можуть судити за публікацію секретних документів, Асанж у 2012 році звернувся до посольства Еквадору в Лондоні. Йому дали громадянство цієї країни, і впродовж семи років він там мешкав. У липні 2021-го суд позбавив Асанжа громадянства Еквадору, але це рішення мали оскаржити.

У Великій Британії Асанжа затримали 11 квітня 2019 року — після того, як посольство Еквадору в Лондоні перестало надавати йому притулок. Відтоді американська прокуратура добивалася його екстрадиції у США.