Суд ЄС зобов’язав Польщу призупинити судову реформу
Суд Євросоюзу ухвалив проміжне рішення у справі «ЄС проти Польщі», яким зобов’язав владу країни тимчасово призупинити виконання судової реформи.
Зазначається, що дане рішення не є остаточним рішенням у справі. Водночас, Польща має призупинити виконання судової реформи доти, доки не буде ухвалено остаточного рішення.
Євросоюз подав позов проти Польщі 24 вересня у зв’язку з тим, що ухвалена польською владою судова реформа «порушує принцип незалежності судових органів».
Єврокомісія попросила Європейський суд розглянути позов за прискореною процедурою, щоб якомога швидше отримати остаточне рішення.
Ухвалений польський закон про Верховний суд зобов’язує суддів Верховного суду виходити на пенсію не у 70, а в 65 років. Згідно з цим законом 27 із 72 суддів польського Верховного суду повинні були піти у вимушену відставку. Як вирішили в Єврокомісії, такі норми підривають принцип незалежності судових органів, зокрема принцип незмінності суддів, що є порушенням Договору про Європейський Союз.
2 червня Єврокомісія направила владі Польщі офіційне повідомлення про свої застереження щодо закону, а 14 серпня – обґрунтовану пропозицію. Проте реакція польської влади не задовольнила Комісію.
На підставі обґрунтованої пропозиції Єврокомісії або Європарламенту Рада ЄС «може констатувати існування явної загрози серйозного порушення якою-небудь державою-членом блоку цінностей» ЄС і дати цій країні рекомендації щодо виправлення виявлених порушень.
У підсумку така процедура може призвести до тимчасового позбавлення держави права голосу в ЄС.
Нащодавно Польщу виключили з Європейської мережі рад з питань судової влади.
У грудні 2017-го Європейський союз запровадив безпрецедентні дисциплінарні заходи проти Польщі, заявивши, що ухвалені судові реформи загрожують верховенству права.
У разі призупинення деяких прав Польщі країна може втратити мільярди євро допомоги ЄС.
Сенат Польщі ухвалив закони про зміну судочинства попри протести. Реформи фактично передають парламенту і президенту право формувати склад Верховного суду та Державної ради судочинства. Тобто ці органи стануть залежними від правлячої партії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Налякати Майданом: чим може закінчитися польський протест