Світ

Єврокомісія подасть до суду на Польщу через судову реформу

24 вересня, 2018 15:31
Світ/Єврокомісія подасть до суду на Польщу через судову реформу
Зберегти
Вигляд
Європейська комісія 24 вересня оголосила, що подає позов проти Польщі до Європейського суду у зв’язку з порушеннями принципу незалежності судових органів, пов'язаним із ухваленням закону про Верховний суд.

Європейська комісія 24 вересня повідомила, що подає позов проти Польщі до Європейського суду у зв’язку з порушеннями принципу незалежності судових органів, пов'язаним із ухваленням закону про Верховний суд.

Про це йдеться у повідомленні на сайті Єврокомісії.

Комісія також попросила суд вжити тимчасових заходів проти Польщі, поки суд не ухвалить остаточне рішення у справі.

Єврокомісія попросила Європейський суд розглянути позов за прискореною процедурою, щоб якомога швидше отримати остаточне рішення.

Ухвалений польський закон про Верховний суд зобов’язує суддів Верховного суду виходити на пенсію не у 70, а в 65 років. Згідно з цим законом 27 із 72 суддів польського Верховного суду повинні були піти у вимушену відставку. Як вирішили в Єврокомісії, такі норми підривають принцип незалежності судових органів, зокрема принцип незмінності суддів, що є порушенням Договору про Європейський Союз.

Суддям, які змушені залишити свої посади через нововведення, відповідно до закону надається можливість попросити про продовження мандату у президента терміном на три роки. Однак чітких критеріїв для ухвалення рішення про продовження ман главою держави немає. Також немає можливості судового перегляду у разі відхилення прохання.

Європейська комісія стверджує, що цей закон про Верховний суд не відповідає законодавству ЄС, оскільки підриває принцип незалежності судових органів, включно із принципом незмінності суддів.

2 червня Єврокомісія направила владі Польщі офіційне повідомлення про свої застереження щодо закону, а 14 серпня – обгрунтовану пропозицію. Проте реакція польської влади не задовольнила Комісію.

На підставі обгрунтованої пропозиції Єврокомісії або Європарламенту Рада ЄС «може констатувати існування явної загрози серйозного порушення якою-небудь державою-членом блоку цінностей» ЄС і дати цій країні рекомендації щодо виправлення виявлених порушень.

У підсумку така процедура може призвести до тимчасового позбавлення держави права голосу в ЄС.

Нащодавно Польщу виключили з Європейської мережі рад з питань судової влади.

У грудні 2017-го Європейський союз запровадив безпрецедентні дисциплінарні заходи проти Польщі, заявивши, що ухвалені судові реформи загрожують верховенству права.

У разі призупинення деяких прав Польщі країна може втратити мільярди євро допомоги ЄС.

Сенат Польщі ухвалив закони про зміну судочинства попри протести. Реформи фактично передають парламенту і президенту право формувати склад Верховного суду та Державної ради судочинства. Тобто ці органи стануть залежними від правлячої партії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Налякати Майданом: чим може закінчитися  польський протест

Пов`язані новини