«Талібан» заявив про захоплення низки найбільших міст Афганістану. Під контролем бойовиків принаймні дві третини країни
Угруповання «Талібан» заявило про захоплення міст Кандагар і Герат — другого і третього найбільших населених пунктів Афганістану. З початком виведення військ США з країни бойовики активізували свій наступ проти офіційної влади в Кабулі.
Наступ «Талібану» активізувався в останні дні. Менш ніж за тиждень руху вдалося завоювати 10 адміністративних центрів провінцій — їх у країні налічується 34. Одним з останніх під контроль бойовиків перейшло важливе стратегічне місто Газні, розташоване на шляху траси від міста Кандагар до столиці Кабула.
За оцінками джерел Євросоюзу, зараз «Талібан» контролює десь 65% території Афганістану (самі таліби говорили про 85%).
Про захоплення Кандагара 12 серпня повідомив офіційний представник «Талібану» Карі Юсуф Ахмаді. Це місто — одне з ключових в Афганістані, там живе близько 400 тисяч людей. Офіційний Кабул поки не підтверджував інформацію про захоплення Кандагара.
Водночас бойовики просунулися в центр міста Герат — третього найбільшого в країні та столиці однойменної провінції. Джерела в афганській владі підтвердили AFP, що Герат перебуває під контролем бойовиків «Талібану».
Герат розташований за 150 кілометрів від Кабула — столиці Афганістану, де базується міжнародно визнаний уряд країни. За даними Reuters, розвідка США не відкидає варіанту, за якого «Талібан» може оточити Кабул протягом 30 днів і захопити — за 90 днів.
Активні воєнні дії почалися після оголошення США про виведення військ із Афганістану, де ті перебували протягом понад 20 років: спершу — для стримування «Талібану» й боротьби з терористами, які здійснили напади на США, потім — для укріплення безпеки країни.
Відповідної домовленості ще в лютому 2020 року досягли таліби й Кабул за посередництва США — за президентства Дональда Трампа. Його наступник Джо Байден не відмовився від зобов’язання вивести війська, але замість 1 травня 2021 року пересунув термін на 1 жовтня. Виведення військ має стати передумовою до мирного діалогу між «Талібаном» і Кабулом.
Але уряд Афганістану побоюється (і, як видно з останніх подій, небезпідставно), що відсутність американських військ у країні розв'яже руки «Талібану» й призведе до поступового захоплення країни бойовиками. Водночас США не раз запевняли, що продовжать підтримувати афганські війська матеріально й фінансово.
Бойові дії між армією Афганістану й «Талібаном» завдають страждань і місцевому населенню.
За даними ООН, за останній місяць у країні вбили понад тисячу цивільних. Понад чотири тисячі людей зазнали поранень і перебувають у лікарнях, за даними Червоного хреста. Тисячі людей, тікаючи від війни, стали внутрішніми переселенцями. Частина з них живе на околицях Кабула в тимчасових таборах.
На тлі наступу «Талібану» Німеччина пригрозила припинити фінансову допомогу Афганістану, яка становить 430 мільйонів євро на рік, а також призупинила репатріацію афганців на батьківщину.
У США також критикують дії «Талібану», заявляючи, що вони несумісні з мирними домовленостями 2020 року. А посольство в Кабулі наполегливо просить американців якнайшвидше виїхати з Афганістану.