Понад 1000 афганських військових втекли в Таджикистан через наступ талібів. Це на тлі виведення військ США з Афганістану
На тлі наступу угруповання «Талібан» 1037 військовослужбовців Афганістану перетнули кордон із сусіднім Таджикистаном у ніч з 4 на 5 липня. Таліби активізували протистояння з Кабулом на тлі виведення військ США з Афганістану.
Про це повідомило таджицьке інформагентство «Ховар» з посиланням на пресцентр прикордонних військ.
У заяві вказується, що до ранку 5 липня бойовики «Талібану» взяли під контроль низку населених пунктів на ділянці афгансько-таджицького кордону загальною протяжністю 910 кілометрів. Прикордонники дозволили афганським військовим залишитися на території країни.
На тлі загострення ситуації в Таджикистані відбулося засідання Ради безпеки, де ухвалили рішення направити додаткові сили на таджицько-афганський кордон, зокрема мобілізувати 20 тисяч військовослужбовців. Прикордонники стверджують, що наразі ситуація перебуває під контролем.
Крім того, президент країни Емомалі Рахмон обговорив ситуацію з російським президентом Володимиром Путіним — той пообіцяв надати Таджикистану «всю необхідну підтримку», але не уточнюється, про що йдеться.
Для Росії ситуація в Афганістані важлива хоча б тим, що із сусідніх Таджикистану, Туркменістану й Узбекистану до неї приїздять багато мігрантів. Крім того, в Таджикистані розташована 201-а військова база російської армії з трьома-шістьома тисячами військових.
За 4 липня внаслідок наступу «Талібан» загалом здобув контроль над 11 округами, повідомило місцеве видання TOLOnews із посиланням на джерела. Але офіційно міністерство оборони Афганістану не підтверджує втрати територій — натомість повідомило про 16 загиблих афганських військових і понад 240 знищених бойовиків «Талібану».
Водночас «Талібан» стверджує, що під його контролем перебуває вже близько чверті території Афганістану.
Що відбувається в Афганістані?
Бойові дії між урядовими військами і «Талібаном» загострилися в червні цього року — на тлі поступового виведення військ США і НАТО з Афганістану, що має завершитися до 1 вересня. Особливо напружені бої тривають у північно-східній провінції Бадахшан, що межує із Таджикистаном.
Раніше ЗМІ повідомляли, що США можуть усе ж залишити обмежений контингент для охорони посольств і аеропорту в Кабулі. Але представник «Талібану» Сухаїл Шахін в інтерв’ю BBC заявив, що бойовики наполягають на повному виведенні всіх іноземних військ.
Саме це і є передумовою початку мирного процесу, про який сторони домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ із Афганістану таліби й Кабул повинні розпочати внутрішній діалог для політичного вирішення свого протистояння.
А втім, уряд Афганістану побоюється (і, як видно з останніх подій, небезпідставно), що відсутність американських військ у країні розв'яже руки Талібану й призведе до поступового захоплення країни бойовиками. Водночас США не раз запевняли, що продовжать підтримувати афганські війська матеріально й фінансово.
Війна в Афганістані триває з 1970-х років. Останній етап протистояння почався у 2015 році, після виведення основної частини військ НАТО з Афганістану.
Війська США увійшли до Афганістану близько 20 років тому після терактів 11 вересня 2001 року. Це найтриваліша військова кампанія в американській історії. За час конфлікту, за даними американських ЗМІ, в Афганістані загинули понад 2,4 тисячі американських військових. Основним противником США був «Талібан», який на той момент контролював країну. Поступове виведення військ почалося у 2011 році.
- Поділитися: