Тіхановська закликала продовжувати страйки на підприємствах у Білорусі: «Ви поранили диктатуру в саме серце»
Опозиційна кандидатка у президенти Білорусі Світлана Тіхановська, яка наразі перебуває в Литві, у новому відеозверненні подякувала протестувальникам на підприємствах та закликала продовжувати страйки, бо вони «лякають диктатуру».
Відеозвернення опублікували на YouTube-каналі «Страна для жизни».
Вона підтримала робітників «Білоруськалій», Мінський тракторний завод«МТЗ», «Гродно Азоту» та інших підприємств, які виходять на страйки проти чинного президента Олександра Лукашенка та вимагають чесних виборів.
Опозиціонерка вважає, що страйки залякали та поранили в саме серце диктатуру, тому протестувальники можуть відчувати тиск.
«Страйки — це абсолютно легальна та потужна зброя проти режиму. Вони це знають. І тому Вас залякують», — заявила Тіхановська.
Тіхановська просить не боятися чинного режиму в Білорусі, а також нагадує, що фонди підтримки зібрали пожертви для людей, яких можуть звільнити через страйки. Так, для постраждалих протестувальників уже зібрали понад 1,6 млн доларів. Гроші пожертували понад 29 тисяч людей.
«Майбутнє Білорусі, а отже, і майбутнє наших дітей залежить зараз від вашої єдності та рішучості. Тому я прошу вас — продовжуйте та розширюйте страйки. Не ведіться на залякування. Об'єднуйтеся», — закликала опозиціонерка.
Що відбувається на білоруських підприємствах?
З 14 серпня на підприємствах по всій Білорусі робітники виходять на страйки. Зокрема страйки проходять на «БелАЗ», «Гродно Азот», «Хімволокно», «Интеграл», «Нафтан» тощо. Проте ці акції протесту можуть тривати декілька годин, а потім працівники повертаються до роботи.
17 серпня Лукашенко навіть приїхав на зустріч із протестувальниками. Йому кричали «Йди!», а він заявив, що «поки ви мене не вб'єте, інших виборів не буде». Також Лукашенко залякував страйкарів тим, що «на вулицях платять лише за два дні» та іноземцями, які захоплять ринок, якщо білоруські заводи не працюватимуть.
Білоруський правозахисник Андрій Стрижак розповів, що Лукашенко найбільше боїться страйків, бо вони дуже впливають на економіку.
Що зараз у Білорусі?
У країні 9 серпня відбулися вибори президента. За остаточними й офіційними результатами, перемагає чинний глава держави Олександр Лукашенко (на посаді вже 26 років) з 80,1% підтримкою виборців. За опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську начебто проголосували 10,1%.
Незгодні з результатами виборів щодня з 9 серпня виходять на мирні акції протесту в різних містах Білорусі. Вони вимагають проведення чесних виборів, звільнення ув'язнених та відставки Лукашенка.
Силовики перші дні жорстко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світло-шумові гранати та гумові кулі, але з 13 серпня це припинилося, влада, вочевидь, змінила тактику. Наразі офіційно відомо про чотирьох загиблих на протестах.
Сам Лукашенко наполягає на своїй перемозі й не припиняє лякати розвалом Білорусі в разі його відставки. Також він вважає, що протестами керують з-за кордону і це вже «агресія проти Білорусі».
Опозиціонери ж створили Координаційну раду, щоб забезпечити мирну передачу влади. Проте генпрокуратура вирішила відкрити кримінальну справу проти членів цієї ради. Вважають, що вони несуть загрозу національній безпеці та хочуть захопити владу.