ТОП-5 тижня: про вбивство Окуєвої, «рюкзаки Авакова» і роль соцмереж у російських маніпуляціях
А також велике інтерв'ю з кримським політв'язнем Ільмі Умеровим і розмова зі Спецпредставником США Куртом Волкером
«РЮКЗАКИ АВАКОВА»
На початку грудня 2014 року співробітники Служби безпеки України встановили камеру відеоспостереження в кабінеті Сергія Чеботаря. На той час він був заступником міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
З-го грудня камера зафільмувала розмову людини, схожої на Чеботаря з людиною, схожою на сина голови МВС Олександра Авакова. На відеозаписі чоловіки обговорюють деталі тендерів на закупівлю рюкзаків для двох управлінь МВС — у Києві й Харкові.
У підсумку Чеботар та людина, схожа на сина Авакова, домовились, що МВС у січні 2015 року проведе кілька тендерів та купить ще 2100 рюкзаків.
Як і обіцяв Чеботар, МВС закупило рюкзаки. Тільки не 5 січня, а на початку лютого 2015 року і не 2100 штук, а 6 тисяч. Закупка обійшлася міністерству в 16,5 мільйонів гривень. Їх виплатили двом маловідомим фірмам. Тож тепер НАБУ й САП намагатимуться довести, що Олександр Аваков, Сергій Чеботар і харківський підприємець Володимир Литвин винні в розтраті бюджетних коштів.
Історія розслідування «рюкзаків для МВС» ілюструє: незалежно від того, хочуть українські правоохоронці розслідувати злочини чи ні, вони все одно стануть фактором української великої політики.
«Рюкзаки Авакова»: НАБУ та САП у великій політичній грі
Фото: Володимир Гонтар / УНІАН
УБИВСТВО АМІНИ ОКУЄВОЇ
Під Києвом унаслідок обстрілу автомобіля загинула Аміна Окуєва, учасниця АТО, яка служила в рядах батальйону поліції «Київ-2». Її чоловік Адам Осмаєв також був у машині, його поранено.
Це вже не перша спроба замаху на Окуєву та Осмаєва, якого звинувачують у Росії в замаху на президента Володимира Путіна.
За даними джерел Громадського в правоохоронних органах, Окуєву та Осмаєва на момент нападу ніхто не охороняв, хоча охорону їм надавали після попередньої спроби замаху цьогоріч у червні.
Громадське публікує матеріал видання «Кавказский узел» у рамках медіапартнерства Східної Європи про те, хто такий Адам Осмаєв і ким була його дружина Аміна Окуєва.
«Я хотіла пояснити людям, що головний ворог — Путін»: ким була Аміна Окуєва
Фото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН
ІНТЕРВ'Ю З ІЛЬМІ УМЕРОВИМ
Тиждень тому, 25 жовтня, Росія неочікувано звільнила двох кримських політв’язнів — заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза. Першого в Криму засудили до двох років позбавлення волі за нібито сепаратистські заклики. Другому дали 8 років за участь у мітингу під стінами кримського парламенту 26 лютого 2014, коли в тисняві загинули двоє людей
З’ясувалося, що таємні переговори про їхнє звільнення велися на найвищому міжнародному рівні, а остаточне рішення Кремля пролобіював президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган. Саме тому Чийгоза й Умерова не вивезли до адмінмежі з материковою Україною, а доправили літаком через Анапу до Анкари.
Після повернення в Україну, Громадське розпитало Ільмі Умерова про три з половиною роки в окупації, понад рік під слідством і про мрії на майбутнє.
«Ми попросили Ердогана сприяти звільненню й інших політв’язнів» — велике інтерв’ю з Ільмі Умеровим
Фото: Громадське
ІНТЕРВ'Ю З СПЕЦПРЕДСТАВНИКОМ США КУРТОМ ВОЛКЕРОМ
Останній обмін полоненими між Україною і так званими «республіками» відбувся майже рік тому. Більш ніж півтора року тривають переговори щодо відкриття контрольно-пропускного пункту для цивільних у Золотому Луганської області. Досягти компромісу не вдається і в гуманітарних питаннях, які не мали б викликати такого спротиву.
Як у такому випадку домовлятися про безпекові та політичні кроки, передбачені Мінськими угодами? Вирішальним фактором може стати розгортання миротворчої місії ООН на Донбасі. Саме про неї останні кілька місяців ведуться активні переговори між Україною та Росією за посередництва США та країн-учасниць Нормандського формату. Мандат місії повинен бути схвалений Радбезом ООН, де Росія має право вето.
Як тривають переговори щодо місії, на яких позиціях стоять Україна і Росія та на що реально зможуть вплинути «блакитні шоломи» — в ексклюзивному інтерв’ю Спеціального представника президента США з питань України Курта Волкера, який безпосередньо веде ці переговори. 27-28 жовтня Волкер відвідав Україну й провів зустрічі з президентом, народними депутатами та представниками уряду
«Щоб миротворці ООН зайшли на Донбас, Росія повинна вивести свої сили», — Спецпредставник США Курт Волкер
Фото: Сергій Бейко/Громадське
РОЛЬ СОЦМЕРЕЖІ У ВТРУЧАННІ РОСІЇ У ВИБОРИ США
Google, Facebook і Twitter визнали, що стали інструментом для маніпуляцій Росії. Керівники останнього навіть пообіцяли реабілітуватися, віддавши зароблені на російських кампаніях гроші на просування демократії. У кожній з компаній пообіцяли або зробити рекламу прозорішою, або ретельніше працювати над безпекою.
Кореспондентка Громадського побувала на слуханнях комітету з розвідки американського сенату щодо ролі соціальних мереж у втручанні Росії у вибори 2016 року. Зокрема РФ використала для розпалювання ворожнечі в американському суспільстві онлайн-платформи, створені американськими компаніями. Сенатори залишилися незадоволеними і вважають, що технологічні гіганти не приділяють достатньо уваги тому, щоб убезпечити користувачів від маніпуляцій.
«Троянський кінь» Кремля: соцмережі визнали, що їх використали для маніпуляцій у США
Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW