Трамп — американцям: «Будьмо єдиними, будуймо стіни». Основні тези зі звернення до Конгресу

«Перемога — не для нашої партії. Перемогти має наша країна», — сказав Дональд Трамп на початку свого звернення до Конгресу. «Про становище в країні» (State of the Union) — щорічне звернення американського президента до законодавців, у якому він озвучує національні пріоритети та порядок денний США.

Це звернення чекали із сумнівами, здогадками і нетерпінням. По-перше, тому що поширювалися чутки про те, що Трамп оголосить про вихід із НАТО (однак він цього не зробив). По-друге, тому що у країні понад місяць тривав шатдаун, тобто призупинення роботи частини федеральних установ. Промову з 29 січня перенесли на 5 лютого.

Про що говорив Трамп півтори години, і чи слід очікувати радикальних змін у політиці Сполучених Штатів? Чому популізм, про який нині часто згадують в Україні, найдорожче коштує звичайним людям? І чи побудують у США стіну на кордоні з Мексикою? Громадське обрало основні тези з промови Дональда Трампа.

Трамп досі хоче побудувати стіну

Багаті політики та донори виступають за відкриті кордони, доки самі живуть за стінами з воротами та охороною. Тим часом працюючі американці мусять платити за нелегальну міграцію — меншою кількістю робочих місць, нижчими заробітніми платами, переповненими школами і госпіталями, підвищеним рівнем злочинності і виснаженою системою соціальної безпеки

Призупинення роботи уряду США сталося через те, що законодавці відмовлялися фінансувати будівництво стіни на кордоні з Мексикою. Так званий «шатдаун» у Сполучених Штатах тривав рекордні 35 днів. Згодом президент таки підписав указ, що на три тижні відновив роботу уряду.

Однак 15 лютого у Конгресу новий дедлайн: і якщо бюджет не затвердять, на Америку, вочевидь, чекає новий шатдаун.

Трамп висловив подяку легальним мігрантам за те, що вони «збагаючують націю та зміцнюють суспільство». А ось говорячи про тих, хто незаконним шляхом потрапляє на територію США, він нагадує про вбивства, злочини і кримінальні угруповання. Нині у США проживає 10.7 мільйонів незареєстрованих осіб.

США та КНДР знову проведуть саміт

Американські заручники повернулись додому, ядерні випробування припинилися — за 15 місяців не сталося жодного запуску. Якби мене не обрали президентом США, ми б зараз, на мою думку, мали війну з Північною Кореєю. Досі залишається багато роботи, але у мене добрі відносини з Кім Чен Ином

Про можливу зустріч Трампа та Кім Чен Ина у медіа говорили ще раніше. Однак під час звернення стали відомі точні деталі: переговори відбудуться у В’єтнамі 27-28 лютого. Історичний саміт, на якому вперше на рівні глав держав зустрілися американський президент та північнокорейський лідер, відбулася торік у червні. Тоді Трамп та Кім Чен Ин підписали угоду, яка затверджувала намір «встановити нові відносини між США та КНДР відповідно до бажання народів обох країн досягти миру та процвітання». Пхеньян зобов’язувався відмовитися від ядерної зброї, а США зняти санкції. Відтоді КНДР і справді не проводила провокативних ядерних випробувань, однак чи згодна вона повністю відмовитися від ядерної зброї — поки що незрозуміло. Експерти з профільних органів ООН кажуть, що країна досі продовжує нарощувати ядерний потенціал.

Президент США Дональд Трамп (в центрі за трибуною) виступив із щорічним зверненням до Конгресу, Вашингтон, США , 5 лютого 2019 рокуEPA-EFE/SHAWN THEW

Трамп назвав розслідування щодо зв’язків з Росією «безглуздими»

У США — економічне диво. І єдине, що може йому завадити, — це нерозсудливі війни, політика чи безглузді упереджені розслідування. Якщо ви хочете миру та законодавчої діяльності, не може бути війни та розслідувань. Це так не працює! Ми повинні бути єдиними вдома, аби протистояти ворогам зовні

У Сполучених Штатах триває розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера щодо ймовірного втручання Росії в американські вибори 2016-го року, на яких переміг Дональд Трамп. У межах справи звинувачення висунули проти ключових осіб у штабі тоді ще кандидата: його політтехнолога Пола Манафорта, екс-адвоката Майкла Коена, колишнього радника Роджера Стоуна та інших. Крім того, Палата представників у Конгресі, яку контролюють демократи, почала власне розслідування про зв’язки Трампа з Росією.

Президент США привітав жінок у Конгресі

Жінки найбільше виграли від процвітання економіки, бо саме жінки заповнили 58% нових робочих місць створених минулого року. Сьогодні у Конгресі США більше жінок-законодавців, ніж будь-коли

І справді, уперше за всю історію у палаті представників така велика кількість жінок — 102. Серед 435-ти конгресменів також є мусульмани, представники корінних народів Америки, молоді політики.

Послухати промову Трампа конгресменки від Демократичної партії прийшли у білому одязі. Цей колір — символ руху суфражисток, які боролися за надання жінкам виборчого права та проти дискримінації жінок в економічному та політичному житті. Таким чином, законодавці хотіли висловити своє ставлення до політики Трампа, яку вони вважають несправедливою у багатьох сферах.

Що також стосується жінок — Трамп закликав Конгрес заборонити аборти на пізніх стадіях вагітності. «Давайте нагадаємо фундаментальну правду: усі діти — народжені і ненароджені — зроблені за священним образом бога», — сказав президент. Республіканська партія є консервативною і виступає проти абортів.

Конгресменки від Демократичної партії прийшли у білому одязі — символічному кольорі руху суфражисток, Вашингтон, США, 5 лютого 2019 рокуEPA-EFE/SHAWN THEW

Реакція демократів

Коли республіканці майже на кожну заяву реагували бурхливими оплесками, демократи вели себе набагато стриманіше — вони не вставали, а часом навіть не аплодували. Ненсі Пелосі, спікерка Палати Представників, сиділа позаду Трампа поруч із віце-президентом Майком Пенсом і стримано усміхалася.

Офіційну позицію виголосила Стейсі Абрамс — вона балотувалася в Конгрес від штату Джорджия, однак програла. Демократи звинуватили президента у шатдауні та виступили проти стіни.

«Призупинення роботи уряду — це трюк, спланований президентом США, який кинув виклик принципам справедливості і зрадив не лише наш народ, але й цінності», — сказала Абрамс.

Демократи і Трамп розходяться не у всіх питаннях. Президент, наприклад, підтримав їхні ініціативи у боротьбі з дитячим раком чи СНІДом, вітав нових жінок-законодавців. Проте у грунтовних питаннях їхні позиції різняться — і політичне протистояння позначається на житті звичайних американців.