Трамп: Марокко погодилося відновити дипломатичні стосунки з Ізраїлем. Це вже шоста арабська країна, яка пішла на таке

Королівство Марокко погодилося відновити повні дипломатичні стосунки з Ізраїлем. Тепер воно стане вже 6 арабською країною (і 4 за останній час), яка піде на такий крок.

Про відновлення стосунків повідомив президент США Дональд Трамп.

«Черговий історичний прорив сьогодні! Два наших великих друга, Ізраїль і Королівство Марокко, погодилися на встановлення повних дипломатичних стосунків. Це великий прорив до миру на Близькому Сході!», — написав Трамп у Twitter.

Хороші новини для Марокко

Також 10 грудня Трамп повідомив, що США визнають суверенітет Марокко над спірною територією Західної Сахари.

У Білому Домі зазначили, що незалежність цієї території є «нереалістичним сценарієм для розв'язання конфлікту», а «справжня автономія під суверенітетом Марокко» є єдиними рішенням.

Там закликали сторони негайно приступити до перемовин щодо цього питання. Водночас США обіцяють сприяти економічному та соціальному розвитку Марокко, зокрема в Західній Сахарі, і відкрити на цій території консульство.

Шлях Ізраїлю до визнання на Близькому Сході

До середини 2020 року лише дві арабські країни офіційно визнавали Ізраїль і мали з ним дипломатичні відносини — Єгипет (з 1979 року) та Йорданія (з 1994 року). Утім, протягом останніх місяців адміністрація Дональда Трампа активізувала діяльність на Близькому Сході й домоглася запевнень у нормалізації відносин Ізраїлю з трьома арабськими країнами — Об’єднаними Арабськими ЕміратамиБахрейном і Суданом.

Арабські держави історично чинили опір утворенню Ізраїлю як держави на Близькому Сході. Вони виступають проти існування Ізраїлю без гарантування прав місцевих мусульман у ньому. Прихильники ж створення Ізраїлю стверджують, що раніше на цих землях жили єврейські племена й існували єврейські держави.

Зрештою Ізраїль створив свою державу, а мусульмани намагаються домогтися незалежності своєї — Палестини. Зараз це частково визнана країна, більшу частину території, на яку вона претендує, контролює Ізраїль.

Саме тому заснування в 1948 році Ізраїлю та його визнання на рівні ООН призвело до конфлікту між ним і арабським світом. Його називають арабо-ізраїльським конфліктом.

Західна Сахара

Це спірна територія на північному заході Африки, яка межує на півночі з Марокко. Раніше була іспанською територією. Марокко, при отриманні незалежності в 1956 році, заявило права на неї.

Незалежності Західної Сахари домагається створений у середині 1970-х років Фронт ПОЛІСАРІО, який після відходу іспанських колонізаторів проголосив Сахарську Арабську Демократичну Республіку і при підтримці Алжиру розгорнув там збройну боротьбу.

Бойові дії в зоні конфлікту тривали до 1991 року й були припинені після того, як ООН направила туди миротворчу місію. Попри численні мирні ініціативи міжнародної спільноти, вирішити цю суперечку поки ніяк не вдається. Марокко вважає Західну Сахару своєю невіддільною частиною і допускає лише надання їй широкої автономії у складі королівства.