Тріумф місцевих. Хто перемагає на виборах

Партії місцевих еліт тріумфують, парламентські політичні сили програють, а найдорожчі агітаційні кампанії та «віртуальні» проєкти провалюються. І все це — з урахуванням рекордно низької явки. Такі загальні підсумки місцевих виборів, які відбулися в Україні 25 жовтня.

hromadske аналізує результати, які напередодні показали екзит-поли.

Київ

Віталій Кличко трохи не дотягнув до перемоги у першому турі. Екзит-пол групи «Рейтинг» показав його результат на рівні 47,8%, опитування студії Савіка Шустера — 45,93%.

А от за вихід у фінал у двобої з чинним мером змагалися відразу кілька кандидатів. З невеликою перевагою лідирує Олександр Попов від партії ОПЗЖ — 8,6% (за екзит-полом «Рейтингу»), далі — Сергій Притула з «Голосу» (8,3%) та Ірина Верещук від «Слуги Народу» (8%). Ці результати є в межах статистичної похибки дослідження — 1%. Тож кожен із кандидатів ще може розраховувати на другу сходинку.

Народна депутатка від «Слуги Народу», кандидатка на посаду Київського міського голови Ірина Верещук під час чергових місцевих виборів на одній з виборчих дільниць, Київ, 25 жовтня 2020 рокуУНІАН/Олексій Іванов

У виборах до Київради також лідером є партія мера УДАР. Проте у партійного проєкту Кличка не такий великий відрив, як у самого міського голови. УДАР лише на кілька відсотків випередив «Європейську солідарність» — 21,3% і 18% відповідно до даних «Рейтингу». Наступні зі значним відривом «Слуга Народу» — 9,5%, «Голос» — 7,2%, партія колишнього мера столиці «Єдність Омельченка» — 6,8%, ОПЗЖ — 6,7%, «Батьківщина» — 6,6%.

Провалом у Києві закінчилися вибори для «віртуального» проєкту Андрія Пальчевського. Сам він отримав лише 4,5% голосів. Його партія — 3,9%, тож не долає виборчий бар’єр (5%). Протягом передвиборчої агітації у соцмережах поширювалися «соціологічні дані», які «малювали» Пальчевському понад 20% підтримки й боротьбу з Кличком за перше місце.

Дніпро

Тут також буде другий тур. Міський голова Борис Філатов, за даними екзит-полу студії Шустера, отримав 44,47% голосів. Конкуренцію йому складе місцевий бізнесмен Загід Краснов, який у першому турі має 14,44%. На третій сходинці ексрегіонал Олександр Вілкул — 11,27%; представник «Слуги Народу» Сергій Риженков — лише четвертий (10,6%).

Серед партій лідирує політична сила міського голови «Пропозиція». Проте її показник значно менший за результат партійного лідера — 28,33%. Другий результат має ОПЗЖ (17,15%), третій — «Слуга Народу» (15,21%). Лише четвертою фінішує партія Краснова «Громадська сила», у неї 10,44% підтримки дніпрян. Також до міськради проходить «Європейська солідарність» — 7,5% та Блок Вілкула «Українська перспектива» — 5,24%.

Нижче за виборчий бар’єр опинилася «Партія Шарія» — 4,41% із похибкою до 1,9%. А от партія Юлії Тимошенко, для якої Дніпро є рідним містом, отримала лише 2,21%.

Чинний міський голова Борис Філатов голосує на виборчій дільниці у Дніпрі, 25 жовтня 2020 рокуBorys Filatov/Facebook

Одеса

В Одесі також відбудеться другий тур виборів мера. До нього виходять два кандидати з проросійськими поглядами. Лідер першого туру — чинний мер Геннадій Труханов з показником від екзит-полу студії Шустера 34,4%. Його опонент у другому турі, кандидат від ОПЗЖ Микола Скорик отримав 17,93%. Висуванець президентської партії Олег Філімонов — третій з результатом 13,75%.

На виборах у міськраду розрив між лідерами у межах статистичної похибки (1,9%). Політична сила міського голови Одеси «Довіряй ділам» має 23,77%, а одеський осередок партії Медведчука — 22,38%. Також у партійному рейтингу на третій сходинці президентська сила — у «Слуги Народу» 15,95%. Високий результат продемонструвала «Європейська солідарність» — 12,72%. Проходить до міськради й «Партія Шарія» — 7,63%.

Провально завершилися вибори для ексрегіонала Сергія Ківалова. Сам він у виборах мера отримав 5,44% підтримки одеситів, а його партія, за даними екзит-полу, не долає прохідний бар’єр – 4,16%.

Виборці кидають бюлетені в урни для голосування під час чергових місцевих виборів на одній з виборчих дільниць, Харків, 25 жовтня 2020 р.УНІАН/Андрій Марієнко

Харків

У Харкові перемогу у першому турі здобуває чинний мер Геннадій Кернес — 57,9%, за даними екзит-полу студії Шустера. При цьому всю виборчу кампанію він провів на лікуванні у Німеччині та жодного разу не з’явився перед виборцями ані на фото, ані з власною заявою.

За друге місце конкуренцію вели Олександр Фельдман від ОПЗЖ та висуванець «Слуги народу» Олексій Кучер — 12,12% та 11,98% відповідно за похибки не більше 1,9%.

Результати партій основних кандидатів скромніші. Список мера «Блок Кернеса — успішний Харків!» набирає 39,52%, ОПЗЖ — 16,99%. А от «Слуга Народу» може отримати трохи кращий показник за свого висуванця на посаду міського голови — 12,39%.

Також виборчий бар’єр долають «Європейська солідарність» (9,17%), «Партія Шарія» (6,41%) та «Блок Світличної – разом!» (5,42%).

Мер Львова Андрій Садовий з дружиною Катериною Кіт-Садовою та сином під час чергових місцевих виборів, на одній з виборчих дільниць, Львів, 25 жовтня 2020 рокуУНІАН/Євген Кравс

Львів

Переможця виборів мера у Львові визначать у другому турі. До нього пройшов чинний міський голова Андрій Садовий — 41,12%, за даними студії Шустера, та висуванець партії Порошенка Олег Синютка — 27,38%. Представник «Свободи» Руслан Кошулинський фінішував третім з показником 9,98%.

Екзит-пол показує, що до міськради потрапляють 5 партій. Найбільшу підтримку отримала «Європейська солідарність» — 30,74%, партія Садового «Самопоміч» друга — 24,12%, «Голос» на третьому місці — 9,78%, «Свобода» четверта — 7,52.

Також потрапляє до львівської міськради місцевий проєкт «Варта». Хоча для цієї партії варто почекати на офіційні результати, бо вона перебуває на межі — 5,06% за похибки екзит-полу до 1,9%.

З урахуванням похибки шанси на проходження до міськради залишаються у «Слуги Народу» та «Української галицької партії». Їхні показники трохи менші за виборчий бар’єр — 4,74% та 4,65% відповідно.

Кривий Ріг

У рідному для президента місті мера визначатимуть у другому турі. До нього потрапив чинний міський голова Юрій Вілкул з результатом 42,8%. Основний конкурент, висуванець «Слуги Народу» Дмитро Шевчик, отримав 31,01% підтримки. Це найвищий показник для другого місця серед найбільших міст країни.

Проте на виборах до міськради лідери помінялися місцями. На першому — «Слуга Народу» — 32,9%, на другому — Блок Вілкула «Українська перспектива» — 31,22%. Також у міськраді будуть представлені ОПЗЖ (2,27%) та «Сила людей» (6,96%).

Маріуполь

Перемогу у першому турі здобув чинний міський голова Вадим Бойченко. У нього, за даними «Рейтингу», 68,1%. Другий — Володимир Кличенко від ОПЗЖ — 22,8%.

Мер може отримати і свою більшість у міськраді. Його партія «Блок Вадима Бойченка» здобула підтримку 45,6% маріупольців. Головний конкурент — ОПЗЖ (31,4%). «Партія Шарія» має незначну перевагу над президентською силою — 6,2% і 5,7% відповідно. На межі прохідного бар’єра до міськради «Сила людей» на чолі з місцевим активістом Максимом Бородіним — 5%. Тут похибка дослідження в межах 1,5%.

Члени виборчої комісії здійснюють підрахунок голосів на одній з виборчих дільниць під час чергових місцевих виборів, Київ, 25 жовтня 2020 рокуУНІАН/Сергій Чузавков

Інші результати

Серед інших результатів виборів, які продемонстрував екзит-пол студії Савіка Шустера, можна виокремити такі:

  • перемогу у Вінниці святкують політичні соратники експрем’єра Володимира Гройсмана. Партія «Українська стратегія Гройсмана» отримала 49,56% і може сформувати монобільшість. А висуванець цієї партії переобрався міським головою з результатом 66%;
  • шурин голови Верховної Ради Дмитра Разумкова Владислав Чайка змагатиметься у другому турі за перемогу на виборах мера Миколаєва проти чинного міського голови. У першому турі розподіл голосів миколаївців 40,78%-26,77% на користь Олександра Сєнкевича;
  • перше місце ОПЗЖ у Миколаєві — 26,74%, партія мера Олександра Сєнкевича друга — 23,79%;
  • відомий за суперечкою з Зеленським мер Черкас Анатолій Бондаренко отримав 32,66%. У другому турі йому доведеться змагатися з представником партії «Голос» Віктором Євпаком — у того 19,84%. А от у виборах до міськради перше місце посіла «Слуга Народу» — 20,68%, партія міського голови «За майбутнє» лише друга — 13,32%;
  • «слуга» Віктор Щадей претендує на перемогу у виборах мера Ужгорода. До другого туру він вийшов із результатом 22,73%. У чинного міського голови Богдана Андріїва незначна перевага — 23,84%.
  • Найбільший результат серед мерів на виборах-2020 може отримати Руслан Марцінків в Івано-Франківську. Сайт КУРС повідомляє, що, за даними місцевого екзит-полу Соціологічного центру Олега Головенського, Марцінків набирає 86,1% голосів виборців. Його партія «Свобода» — 66,29%; вона сформує міськраду з «Європейською солідарністю», яка набрала 16,7%. Інші партії не долають виборчий бар’єр.

Вибори до облрад

На виборах до обласних рад позиції місцевих еліт не такі сильні. Тож основні парламентські партії можуть побачити показники підтримки, які будуть близькими до парламентських рейтингів.

Так, у «Слузі Народу» вже проголосили, що, за результатами виборів до облрад, партія отримає перше місце в загальнонаціональному рейтингу. Зокрема, голова партії Олександр Корнієнко навів результати виборів до Запорізької та Київської облрад. Президентська партія там отримала 26% і 25% відповідно.

Натомість Ірина Геращенко з «Європейської солідарності» пише, що її партія може отримати представництво в усіх облрадах.

Задоволення попередніми результатами виборів висловила й ОПЗЖ. Партійний сайт цитує Сергія Льовочкіна, який зауважує результати політичної сили у базових регіонах — півдня і сходу країни.