Туристи чи диверсанти? Що відомо про затриманих у Грузії українців

Під час спецоперації у Тбілісі затримали шістьох українців. У їхніх готельних номерах вилучили начебто незаконну зброю. Більшість затриманих — колишні учасники батальйону «Донбас». Спецоперацію силовики провели в день, коли у столиці Грузії соратники Міхеіла Саакашвілі вивели на мітинг проти результатів президентських виборів тисячі людей. За непідтвердженою інформацією місцевих медіа, українські бійці могли готувати провокації. Що відбулося і кого затримали — в матеріалі Громадського.

Що відбулося

На світанку 2 грудня МВС Грузії повідомило, що під час спецоперації у Тбілісі затримали шістьох громадян України і одного — Грузії.

Затримання відбулися у двох готелях столиці — «Гуру» та «Альянс». За інформацією поліції, під час обшуку в українців знайшли «вогнепальні пістолети систем Беретта і Макарова, автоматичну саморобну зброю і різні боєприпаси».

Персонал готелю повідомив, що правоохоронці знали, в якій саме кімнаті були українці, адже інші номери вони не перевіряли.

У чому звинувачують?

Справу проти українців порушили за 3 та 6 частинами статті 236 Кримінального кодексу — протиправне придбання та носіння вогнепальної зброї, боєприпасів та вибухових речовин групою осіб.

Водночас поліція перевіряє українців на причетність до політичних процесів у Грузії. Адже в неділю 2 грудня у Тбілісі кілька тисяч людей вийшли на мітинг опозиції, яка відмовилася визнавати результати другого туру виборів президента. Кандидат від опозиційної партії «Єдиний національний рух» Грігол Вашадзе заявив, що вимогою учасників мітингу є дострокові парламентські вибори. На противагу цьому мітингу на вулиці також вийшли його противники, які виступили за чинну владу та новообрану президентку.

Пізніше Вашадзе заявив, що не знає нікого із затриманих в Тбілісі Українців:

«Я чув про депутата Семченка, інших я не знаю, ані Луку Чхетію особисто, ані імен і прізвищ. Так само, як і всі, я дізнався про це з телевізора. Але є факт — ці люди начебто приїхали для участі в акції. Вони прибули до країни 27 числа, відповідно, 27-28 ніхто не знав про те, чи буде акція»,

Нагадаємо, що 28 листопада у Грузії відбулися вибори президента, які вперше в історії країни виграла жінка. Так новою президенткою країни стала підтримувана керівною партією Саломе Зурабішвілі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибори в Грузії як неформальна боротьба Саакашвілі та проросійського олігарха Іванішвілі. Переміг другий

Грузинський опозиціонер Грігол Вашадзе виступає перед прихильниками під час акції протесту в Тбілісі, Грузія, 2 грудня 2018 рокуEPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

Кого затримали

Народний депутат України від «Самопомочі» Семен Семенченко, який перебуває у Тбілісі, назвав імена і прізвища усіх сімох затриманих — Мелія Роланд, Лука Чхетія, Орленко Ігор, Коростильов Юрій, Новіков Олександр, Кладько Сергій.

Усі вони, за словами Семенченка, а також грузинської поліції, — колишні бійці батальйону «Донбас».

Керівник Департаменту консульського забезпечення МЗС України Василь Кирилич повідомив, що затриманим призначили адвокатів. За інформацією поліції Тбілісі, права українців не порушуються.

Радник президента й міністра оборони Юрій Бірюков з посиланням на власні джерела заявив, що серед затриманих був і сам народний депутат від «Самопомочі» Семен Семенченко. Проте сам він цю інформацію заперечив.

Журналіст Андрій Дзиндзя уточнив з посиланням на свої джерела, що Семенченко був затриманий, а згодом втік завдяки дипломатичному паспорту.

Батальйон «Донбас» — у 2014 році був добровольчим. А командиром його був Семен Семенченко. Восени 2014 Семенченко став народним депутатом, але формально і далі керував батальйоном. Сам «Донбас» увійшов до складу Нацгвардії. На початку 2015 року частина батальйону першого набору не прибула до військової частини на навчальні збори. Відтак були звільнені з лав Нацгвардії.
Згодом за спільною директивою Міноборони та Генштабу у складі ЗСУ створено 46-й окремий батальйон спецпризначення «Донбас-Україна». Туди перейшли служити частина людей, раніше звільнених із «Донбасу». Командиром нового підрозділу ЗСУ призначили колишнього начальника штабу, першого заступника командира батальйону «Донбас» підполковника В'ячеслава Власенка, позивний «Філін». Чисельність батальйону близько 1000 осіб.
Інші бійці «старого» «Донбасу», які не перейшли в ЗСУ і були прихильними до Семена Семенченка, стали називати себе «внутрішній корпус “Донбас”». Бійці його крила більше займались блокадою торгівлі із окупованими територіями та мітингами під радою в Києві.

Четверо затриманих в Грузії належали саме до семенченківського крила «Донбасу». Це Лука Чхетія, Роланд Мелія, Ігор Орленко «Соболь» та Юрій Костильов «Якут».

Колишній командир «Донбасу» Анатолій Виногродський з позивним «Гал» каже, що знає усіх чотирьох затриманих, але лише один із них — Ігор Орленко справді служив у батальйоні. Утім, звільнився 2 роки тому. Характеризує його позитивно. Вважає, що затримання — провокація, вигідна чинній українській владі. Виногродський впевнений, що провезти зброю у літаку затримані не могли. Як і отримати її від місцевих — оскільки не мали знайомих у Грузії.

Ігор Орленко «Соболь»

Заступник командира роти "Донбасу", киянин, позивний "Соболь". Той самий чоловік, зображення якого використовують для мобілізаційних плакатів, футболок, тощо. У "Донбасі" з 2014 року, поранений під Дебальцевим і Широкиним.

Раніше поліція також проводила у його квартирі обшуки, шукаючи зброю.

Юрій Коростильов «Якут»

Екс-боєць батальйону “Донбас”, який просив не згадувати його ім’я розповів нам, що Юрій Коростильов майже не брав участі у бойових діях, запам’ятався донбасівцям, в основному, грабунками, мародерством та викраденням людей. Через що навіть провів 7 місяців у слідчому ізоляторі, але був звільнений з під варти під тиском добровольської спільноти. Загалом про події у Тбілісі наш співрозмовник каже: “Ситуація вийшла класична. Семенченко задумав мутне гівно, підписав хлопців. Хлопці вляпались. Семен втік. Все, як завжди”.

Лука Чхетія

З 2016 року – активіст Внутрішнього корпусу батальйону "Донбас".

15 лютого «Луку» затримали правоохоронці біля Солом‘янського районного суду Києва, де вони разом з іншими активістами руху «Визволення» вимагали справедливого рішення суду у справі мера Одеси Генадія Труханова. Його звинувачують в опорі правоохоронцям.

Роланд Мелія

Роланд Мелія – переселенець з Криму, волонтер добровольчого батальйону «Донбас» з моменту його заснування, член Самооборони Деснянського району Києва, один із засновників Внутрішнього корпусу батальйону «Донбас», активіст руху "Визволення". Брав участь в акціях протесту під Верховною радою минулого року. Його затримували і в Україні — звинувачували в зберіганні боєприпасів у гаражі в Києві. Суд був у Маріуполі, однак відпустив Мелію під заставу.

На фото: Олександр Новіков (ліворуч), народний депутат України від «Самопомочі» Семен Семенченко (третій ліворуч), Лука Чхетія (другий ліворуч), Роланд Мелія (третій праворуч), Ігор Орленко (праворуч)сторінка у facebook

Що українці робили в Грузії?

За словами Семена Семенченка, він прилетів до Грузії спостерігати за президентськими виборами, які відбулися 28 грудня. А потім залишився, щоб провести вихідні з дружиною і зустрітися у Тбілісі зі своїми бойовими товаришами. Нардеп заперечує участь українців у протестних акціях опозиції.

Сестра Луки Чхетіі заявила Першому телеканалу, що арешт її брата — це політична помста:

«До виборів він був дуже активний у соцмережах, публікував дописи, недопустимі для влади. Це те, чого я боялася, я весь час говорила йому: у тебе можуть виникнути проблеми, коли приїдеш. Сталося саме так, я гадала. Тобто йому запропонували зброю, я впевнена в цьому, й зараз звинувачують у якомусь абсурді».

Наразі у Facebook закликають організувати акцію протесту під стінами посольства Грузії в Україні.