У Білому домі розповіли, що передбачатиме угода з Німеччиною щодо «Північного потоку-2» для стримування РФ

Угода між США та Німеччиною щодо російського «Північного потоку—2» передбачає, що Берлін домагатиметься санкцій ЄС та запроваджуватиме свої, якщо РФ використає трубопровід для тиску на Україну. Також домовилися домагатися продовження контракту на транзит російського газу через Україну.

Про це заявила заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд 21 липня на слуханнях в комітеті з закордонних справах Сенату. Додала, що саму угоду опублікують пізніше 21 липня.

За її словами, документ передбачає, що німецька сторона буде готова до активних дій, якщо РФ стане використовувати постачання енергоносіїв для тиску на інші країни або вдасться до нових агресивних дій проти України.

«ФРН зобов'язалася вживати заходів на національному рівні, а також домагатися заходів на рівні ЄС, зокрема санкцій, якщо Росія буде використовувати енергетику як зброю або вдаватися до агресивних дій проти України», — сказала Нуланд.

Уточнює, що такі заходи будуть націлені на те, щоб «обмежити російський експорт енергоносіїв до Європи».

Також на слуханнях 21 липня Нуланд повідомила, що США і Німеччина домовилися домагатися продовження на 10 років договору про транзит російського газу через Україну. Це також передбачає угода.

«Як ви знаєте, його термін дії закінчується в 2024 році. Ми будемо домагатися, використовуючи важелі впливу, щоб його продовжили на 10 років», — сказала чиновниця.

Нуланд додала, що угода також передбачає, що Вашингтон і Берлін будуть прагнути знизити «як економічну залежність України від транзиту російського газу, так і залежність України від постачання на її територію газу з РФ».

Оновлено: на сайті МЗС Німеччини згодом опублікували текст декларації під назвою «Спільна заява США та Німеччини на підтримку України, європейської енергетичної безпеки і наших кліматичних цілей».

Окрім вже названого Нуланд у ній також зазначається, що на перемовини щодо транзиту Німеччина призначить свого спеціального представника. Перемовини мають розпочатися не пізніше 1 вересня. Сполучені Штати зобов'язуються повністю підтримати ці зусилля.

В межах боротьби зі змінами клімату Німеччина також обіцяє створити «Зелений фонд» для України та управляти ним, щоб підтримати енергетичний перехід України, її енергоефективність та енергетичну безпеку. Берлін та Вашингтон планують інвестувати у нього не менше як мільярд доларів.

Німеччина окремо внесе до фонду початкове пожертвування в розмірі не менше як 175 мільйонів доларів, йдеться заяві. Також Берлін обіцяє продовжувати підтримувати двосторонні енергетичні проєкти з Україною, особливо в галузі поновлюваних джерел енергії та енергоефективності, а також підтримку переходу на вугілля. На це виділять ще 70 мільйонів доларів.

На тлі цих новин канцлерка Німеччини Ангела Меркель поговорила телефоном з президентом РФ Володимиром Путіним, передає пресслужба уряду ФРН.

У бесіді йшлося зокрема про Україну, а саме виконання Мінських угод та транзит газу через Україну і трубопровід «Північний потік – 2». Також обговорили і «двосторонні питання», йдеться у повідомленні.

Зазначимо, що у МЗС України та Польщі відмову США та Німеччини протидіяти запуску «Північного потоку-2» уже засудили.

Що треба знати про «Північний потік-2»?

Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.