У день, коли російський журналіст уперше отримав Нобелівську премію миру, Росія оголосила ЗМІ-«іноагентами» його колег
Міністерство юстиції Росії 8 жовтня розширило перелік ЗМІ, які виконують функції іноземного агента. Туди потрапили зокрема журналісти, які співпрацюють із «Новой газетой», чий головред Дмитро Муратов цього ж дня став лавреатом Нобелівської премії миру.
Про це повідомляє «Новая газета» з посиланням на сайт Мін’юсту РФ.
ЗМІ-«іноагентами» оголосили журналістку Олену Соловйову та еколога Євгена Симонова (онука радянського поета й військового перекладача Костянтина Симонова), які співпрацюють із виданням. Його головред Дмитро Муратов став одним із лавреатів Нобелівської премії миру.
Крім того, до реєстру потрапили видання «Кавказский узел» та проєкт журналістських розслідувань Bellingcat, журналісти видань «Дождь» Даніїл Сотніков, «Север.Реалии» Тетяна Вольтська та Катерина Клепіковська та «Російської служби Бі-бі-сі» Андрій Захаров.
«Російська служба Бі-бі-сі» «категорично відкинула» рішення міністерства юстиції Росії. «Наш головний пріоритет зараз — підтримати Андрія Захарова, щоб він та всі його колеги могли продовжувати свою роботу з висвітлення подій у Росії в цей важливий час», — ідеться в заяві ЗМІ.
Російський реєстр ЗМІ, які виконують функцію іноземного агента, вже налічує 85 пунктів. Туди зокрема включені видання «Медуза», «Дождь», «Медиазона» та інші. 68 пунктів переліку міністерство юстиції РФ додало тільки з початку 2021 року.
Статус ЗМІ-«іноагента» може отримати організація та фізична особа за будь-яку «організаційно-методичну допомогу» у занятті політичною діяльністю (її трактування дуже широке і стосується навіть дописів у соцмережах про політику), яка надається в інтересах «іноземного джерела».
«Іноагенти» змушені реєструватися при міністерстві юстиції, постійно звітувати про свої джерела доходів, а також вказувати текст затвердженої форми із зазначенням свого статусу під час відправлення будь-якого повідомлення.
ЗМІ та люди, які потрапили до реєстру іноземних агентів, не раз заявляли, що вимоги закону спрямовані на придушення свободи слова в Росії.