У Казахстані на тлі «антитерористичної операції» зупинили роботу всіх банків
У Казахстані призупинили діяльність всіх фінансових установ (окрім Нацбанку). Це пов'язано з безладами у країні, які почалися з протиурядових протестів.
Про це повідомлє «Интерфакс» з посиланням на заяву речника Нацбанку Олжаса Рамазанова.
Посадовець назвав три причини призупинення роботи банків: проведення контртерористичних операцій силовими структурами, тимчасові збої в роботі інтернету, а також захист здоров'я та життя працівників фінансових організацій та їхніх клієнтів.
Відтак тепер у Казахстані тимчасово не працюватимуть Це комерційні банки, які можуть мати різні форми власності, спеціалізації та сфери діяльностібанки другого рівня, обмінники, брокери, мікрофінансові організації, Казахстанська фондова біржа KASE та інші фінустанови.
Як повідомляє «Vласть», наразі в Алмати підірвані деякі банкомати та пограбовані багато магазинів та закладів. Саме у цьому місті напередодні відбувалися жорсткі протистояння силовиків та протестувальників.
Там демонстранти захопили будівлю акимату (держадміністрації) та летовища. Проте у ніч проти 6 січня влада міста заявила, що аеропорт Алмати очистили від протестувальників і він повертається до штатного режиму роботи. У місті проводять «антитерористичну операцію».
Речниця Департаменту внутрішніх справ Алмати Салтанат Азірбек вранці 6 січня заявила, що унаслідок «антитерористичної спецоперації» «ліквідовані десятки людей», їхні імена встановлюють. Операція все ще триває.
Ситуація в Казахстані
Люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.
Протестувальники вимагали вдвічі знизити ціну, а область забезпечити постійним запасом газу — наразі стикаються зі збоями в його подаванні. Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.
Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов з посту глави держави лише формально. Після цього Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та обіцяє жорстко реагувати.
А 6 січня у Міністерстві внутрішніх справ Казахстану заявили про десятки загиблих демонстрантів, військових і поліцейських. Влада та державні ЗМІ повідомляють про сотні поранених з обох боків.
Дії влади
5 січня у Казахстані оголосили режим надзвичайної ситуації. Президент Касим-Жомарт Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу в придушенні протестів та заявив про «терористичну загрозу».
До ОДКБ, окрім Казахстану, належать Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан — всі вонипогодились ввести свій контингент в країну.