У Казахстані знайшли мертвими двох високопоставлених силовиків. Ймовірно, це було самогубство

У Казахстані загинули полковник Комітету національної безпеки (КНБ) Азамат Ібраєв та начальник Департаменту поліції Жамбилської області, генерал Жанат Сулейменов.

Про смерть Ібраєва повідомили у КНБ, а про Сулейменова пише Orda.kz.

«10 січня 2022 року в місті Нур-Султан у дворі будинку за місцем проживання виявлено труп полковника КНБ Азамата Ібраєва», — йдеться в повідомленні Комітету нацбезпеки.

Наразі правоохоронці проводять досудове слідство.

Як пишуть «РИА Новости» з посиланням на місцеві видання, посадовець має травми, характерні для падіння з висоти.

За інформацією кореспондента Orda.kz з Тараза, начальник Департаменту поліції Жамбилської області, генерал Жанат Сулейменов нібито наклав на себе руки.

Журналіст Михайло Козачков писав, що після заворушень проти силовика порушили кримінальну справу і йому нібито загрожував трибунал.

Чому люди вийшли на протести у Казахстані?

Люди вийшли на протести після того, як уряд підвищив з 1 січня 2022 року ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.

Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (а втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.

Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов із посади глави держави лише формально.

Після цього в Казахстані оголосили надзвичайний стан, а Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та пообіцяв жорстко реагувати.

На тлі масових протестів у країні президент Токаєв звернувся до держав-членів Військово-політична міжнародна організація, до якої входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія, ТаджикистанОрганізації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу». У відповідь на це країни ОДКБ відправили до Казахстану свій контингент.

Скільки військових та протестувальників загинули або постраждали унаслідок протистояння, наразі невідомо. Офіційний Telegram-канал МОЗ Казахстану 9 січня писав про 164 загиблих, але згодом відомство від цієї заяви відхрестилося. Журналісти та активісти з Алмати також повідомляли про смерті учасників акцій протесту.