У Косові сутички між сербами і силовиками, Сербія привела армію до кордону. Що там відбувається?
Президент Сербії Александар Вучич привів армію в повну бойову готовність і наказав їй наблизитися до кордону з Косовом. У частково визнаній державі зараз відбуваються сутички між косовськими спецпризначенцями та місцевими сербами, які бойкотують нещодавні муніципальні вибори.
Про це повідомляють сербське інформагентство Tanjug та косовське видання KoSSev.
Вучич підписав наказ про підвищення бойової готовності сербських збройних сил до найвищого рівня і наказав їм негайно рушити в напрямку кордону з Косовом і Історична та географічна область на Балканах на заході КосоваМетохією.
Міністр оборони Сербії Мілош Вучевич назвав ситуацію в Косові та Метохії «драматичною» і звинуватив Приштину в ескалації та «здійсненні терору» проти сербської громади.
Він запевняє, що збройні сили Сербії виконають наказ президента та «зроблять те, що від них очікується, щоб бути там, де найважче захищати свободу та незалежність Сербії, свободу всіх її громадян, право на життя, право власності всіх її громадян».
Міністр закликав сербів у Косові бути максимально спокійними, «не піддаватися на провокації» і не допускати сценарію, де їх «зобразили б як якісь злочинні угруповання чи хуліганів».
Що відбувається в Косові?
Ситуація на півночі Косова ускладнилася після того, як напередодні у чотирьох муніципалітетах присягу склали нові мери — косовські албанці. Місцеві серби бойкотували муніципальні вибори, що відбулися нещодавно.
26 травня в низці населених пунктів на півночі Косова серби, які працюють в органах місцевого самоврядування, зібралися перед муніципальними будівлями, аби не допустити туди новообраних мерів.
До будівель прибули колони поліцейських бронемашин. Правоохоронці повідомили, що допомагають мерам потрапити в будівлі й намагаються запобігти «злочинній діяльності».
Згодом з'явилися повідомлення про зіткнення між косовськими спецпризначенцями та сербами. У деяких населених пунктах прозвучали сирени, які попереджають про небезпеку, перервано заняття у школах.
У муніципалітеті Звечан, за повідомленнями місцевих ЗМІ, в бік громадян силовики застосували сльозогінний газ, пролунали вибухи та постріли, після чого протестувальники відійшли. При цьому було розбито щонайменше один поліцейський автомобіль, він загорівся.
Трохи контексту
Косово, колишня провінція Сербії, оголосила незалежність у 2008 році — це визнали більшість країн Заходу, але не визнала Сербія і деякі інші країни, включно з росією та Китаєм.
У 2013 році між Косовом та Сербією було укладено угоду про нормалізацію відносин, яка містить план поступового розв'язання взаємних проблем. Проте сторони не завжди дотримувалися домовленостей, що періодично спричинювало напруженість.
Востаннє напруженість між Косовом та Сербією зросла наприкінці грудня 2022 року, коли деякі місцеві жителі на півночі республіки встановили барикади на знак протесту проти арешту колишнього офіцера поліції — косовського серба. За даними влади Косова, його підозрюють в організації нападу на офіси Центральної виборчої комісії.
Президент Сербії Александар Вучич оголосив, що, відповідно до резолюції ООН, Белград звернеться до Міжнародні сили з підтримки миру в КосовіKFOR із проханням забезпечити розгортання сербської армії та поліції на півночі Косова.