Сербія обурилася через голосування України щодо членства Косова у Раді Європи

Міністр закордонних справ Сербії Івиця Дачич
Міністр закордонних справ Сербії Івиця ДачичBelgrade Security Forum

Міністр закордонних справ Сербії Івиця Дачич заявив, що його обурило голосування України щодо членства Косова у Раді Європи.

Про це пише N1.

Йдеться про голосування Комітету міністрів Ради Європи, у якому голосували за початок процедури приєднання до організації Косова, незалежність якого Україна не визнає. Зрештою комітет підтримав таке рішення, а Україна під час голосування утрималася.

Після оцінки ситуації в Косові за приєднання країни до Ради Європи голосовувати Парламентська асамблея. Для вступу знадобиться дві третини голосів країн-членів.

Дачич заявив, що його неприємно здивувало голосування України. Каже, що Сербія у всіх резолюціях світу засуджує порушення територіальної цілісності України.

Також міністр розкритикував інші країни, які не проголосували проти, як-от Чорногорію і Боснію та Герцеговину. «Чорногорія проголосувала за прийняття Косова. Їм також колись знадобиться наш голос, на який вони точно не зможуть розраховувати», — запевнив Дачич.

Також він подякував країнам, які проголосували проти приєднання Косова, зокрема Кіпру, Іспанії, Азербайджану, Румунії, Грузії та Угорщині.

Що передувало?

Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель раніше 19 березня повідомив, що Сербія та частково визнане Косово усно зобов'язалися дотримуватися Угоди про шлях до нормалізації відносин, яку запропонував ЄС. Після цього прем'єр-міністр Косова Альбін Курт заявив, що ця домовленість є «де-факто визнанням».

План нормалізації відносин складається з 11 пунктів, із якими сторони погодилися минулого місяця. Він відомий як франко-німецька пропозиція, за якою стояв ЄС; також вона отримала підтримку США.

Текст угоди ніколи не оприлюднювали. Однак у ЄС заявляли, що документ передбачає взаємне визнання офіційних документів, збільшення фінансової допомоги та інші заходи для покращення життя людей як у Сербії, так і в Косові.

Угода не передбачає взаємного визнання Косова та Сербії, але зазначає, що Сербія не буде проти членства Косова в будь-якій міжнародній організації. Також у документі пропонується втілити угоду про створення Асоціації муніципалітетів із сербською більшістю в Косові, яку підписали ще у 2013 році.