У Кремлі заявили, що відмова України вступати в НАТО «допомогла б відповісти на російські стурбованості»
У Кремлі вважають, що офіційна відмова України від курсу на вступ у НАТО сприяла б формулюванню відповіді на «занепокоєння Росії щодо гарантій безпеки».
Про це заявив речник президента РФ Дмитро Пєсков 14 лютого, передає ТАСС.
«Безумовно, якимось чином зафіксована, підтверджена відмова України від ідеї вступу до НАТО... Безумовно, це був би крок, який би суттєво сприяв формулюванню більш значущої відповіді на російські стурбованості», — сказав Пєсков.
Так він прокоментував заяву посла України у Великій Британії Вадима Пристайка про те, що Україна може відмовитися від вступу до Північноатлантичного Альянсу (НАТО), якщо це допоможе запобігти війні.
Речник Путіна зауважив, що «навряд чи це можна дійсно сприймати як факт, що відбувся, з погляду зміни концептуального зовнішньополітичного світогляду Києва», і зазначив, що курс на НАТО закріплений у Конституції України.
Що сказав Пристайко?
В інтерв'ю BBC Radio 5 Live на запитання ведучого, чи може Україна розглянути варіант не вступати в НАТО, на що Пристайко відповів: «Ми могли б», — і додав, що «з огляду на нинішню загрозу» Україна може бути змушена піти на такий крок.
Згодом він пояснив свою заяву так: «Ми зараз на різних інтерв’ю тут пояснюємо, що НАТО є навіть в Конституції і ніяких змін зараз немає, але ми не можемо розраховувати зараз на НАТО, бо ми не члени родини».
За словами Пристайка, Україна, «щоб уникнути війни просто зараз, готова на компроміси».
Що передувало?
Росія ще наприкінці 2021 року виступила з вимогою до НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. США та Альянс відповіли й не погодилися на такі вимоги.
Водночас Москва ще до переговорів почала стягувати свої війська до кордонів з Україною. За даними Міноборони, біля кордонів України залишаються 140 тисяч російських військових. А в Білорусі з 10 і до 20 лютого відбуваються військові навчання з Росією.
Ситуація упродовж останніх днів
За даними джерел The Guardian, Байден 11 лютого нібито сказав іншим лідерам країн НАТО та ЄС, що, за даними США, президент РФ Володимир Путін може здійснити вторгнення в Україну найближчими днями.
Згодом стало відомо, що низка країн порадила своїм громадянам залишити територію України через російську загрозу. А Південна Корея навіть наказала своїм громадянам виїхати з України та погрожує відповідальністю у разі невиконання. Згодом стало відомо, що США евакуюють з України частину дипломатів і припиняють надавати консульські послуги.
Водночас президент Володимир Зеленський запевняв, що вивезення дипломатів деяких країн з України ще не означає неминучого загострення. А посли ЄС та Великої Британії вирішили залишитися в Києві, а Євросоюз не закриватиме свої представництва в Україні.