Посол України у Великій Британії заявив, що країна може відмовитись від вступу в НАТО. Згодом пояснив, що мав на увазі

Посол України у Великій Британії Вадим Пристайко заявив, що Україна може відмовитися від вступу до Північноатлантичного Альянсу (НАТО), якщо до цього змусять обставини.
Про це Вадим Пристайко сказав в інтерв'ю BBC Radio 5 Live.
Ведучий запитав, чи може Україна розглянути варіант не вступати в НАТО, на що Пристайко відповів: «Ми могли б», — і додав, що «з огляду на нинішню загрозу» Україна може бути змушена піти на такий крок.
«Питання, яке ставить собі 40-мільйонна країна — як ми виживемо, якщо вони [Росія] прийдуть завтра?» — сказав Пристайко, зазначивши, що Україна може залишитися беззахисною, натомість усі її західні сусіди є членами НАТО.
За словами посла, Росія вже оточена країнами НАТО: Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією, Болгарією та Туреччиною. Тож, на його думку, вступ України до Альянсу не змінив би безпекової ситуації для Росії.
«Те, що їм [Росії] насправді не подобається — це те, що Україна [після вступу в НАТО] стане відмінною від Росії», — сказав Пристайко.
Після цього ведучий перепитав: чи справді посол мав на увазі, що Україна може відмовитися від вступу до Альянсу.
«Ви маєте рацію, це те, що записано в нашій Конституції. Я частково йду проти нашого головного документа. Я маю на увазі, що ми гнучкі, намагаючись знайти найкращий вихід. Якщо нам доведеться пройти через якісь серйозні поступки — це те, що ми можемо зробити. Безперечно», — пояснив Пристайко.
Що посол мав на увазі?
Доповнено (11:15). Пристайко в коментарі «Європейській правді» пояснив свою заяву в інтерв'ю BBC.
«Ми зараз на різних інтерв’ю тут пояснюємо, що НАТО є навіть в Конституції і ніяких змін зараз немає, але ми не можемо розраховувати зараз на НАТО, бо ми не члени родини», — прокоментував посол.
За словами Пристайка, Україна, «щоб уникнути війни просто зараз, готова на компроміси».
«Але вони [компроміси] не лежать у сфері НАТО, а в Мінських домовленостях тощо. Щодо НАТО зараз — ми залишаємо курс, але вимушені шукати інші варіанти, які дозволять вижити просто зараз», — пояснив дипломат.
Також Пристайко пояснив свою позицію зранку 14 лютого в ефірі BBC Breakfast. Він заперечив, що мав на увазі відмову України від вступу до НАТО. За його словами, він пояснював кореспонденту, що Україна наразі не є членом Альянсу, а також те, що Україна готова до багатьох поступок, щоб уникнути війни. Але, як каже Пристайко, не йдеться про відмову від курсу до НАТО, що закріплено в Конституції.
Утім, вступ до Альянсу не станеться найближчими днями, тож Україна шукає інші безпекові рішення, які дозволять вижити в конкретній ситуації — наприклад, угоди з Великою Британією та США.
Яка позиція МЗС України?
У Міністерстві закордонних справ України вже відреагували на заяву посла. Речник Олег Ніколенко нам у коментарі зазначив, що слова Пристайка вирвані з контексту.
«Безумовно, заради миру і збереження життів наших громадян Україна готова йти на будь-які формати діалогів з країнами та міжнародними організаціями», — зазначив речник.
Водночас в МЗС зазначили, що Пристайко сказав, що перспектива членства в НАТО закріплена в Конституції України, але Україна наразі не є членом НАТО чи іншого безпекового альянсу. Тож ключовим є питання гарантій безпеки для України.
«Безперечно, найкращою такою гарантією був би негайний прийом України до Альянсу. Але загрози Україні існують тут і зараз, відтак пошук відповіді на питання гарантій стає фундаментальним нагальним завданням. Але жодне рішення не може бути ухвалене всупереч Конституції України», — сказав Олег Ніколенко.
Що передувало?
Росія ще наприкінці 2021 року виступила з вимогою до НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. США та Альянс відповіли й не погодилися на такі вимоги.
Водночас Москва ще до переговорів почала стягувати свої війська до кордонів з Україною. За даними Міноборони, біля кордонів України залишаються 140 тисяч російських військових. А в Білорусі з 10 і до 20 лютого відбуваються військові навчання з Росією.
В українській розвідці казали, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України взимку 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусі та з боку російського кордону.
Водночас українська влада запевнила, що армія готова дати відсіч, а партнери на нашому боці. В МЗС закликали зберігати спокій, консолідуватися всередині країни й уникати дій, що розхитують стабільність та сіють паніку.
Ситуація упродовж останніх днів
За даними джерел The Guardian, Байден 11 лютого нібито сказав іншим лідерам країн НАТО та ЄС, що, за даними США, президент РФ Володимир Путін вирішив здійснити вторгнення в Україну найближчими днями.
Європейський дипломат сказав, що США захотіли терміново зателефонувати союзникам, щоб поділитися новими розвідданими.
Згодом стало відомо, що низка країн порадила своїм громадянам залишити територію України через російську загрозу. А Південна Корея навіть наказала своїм громадянам виїхати з України та погрожує відповідальністю у разі невиконання. Згодом стало відомо, що США евакуюють з України частину дипломатів і припиняють надавати консульські послуги.
Водночас президент Володимир Зеленський запевняв, що вивезення дипломатів деяких країн з України ще не означає неминучого загострення. А посли ЄС та Великої Британії вирішили залишитися в Києві, а Євросоюз не закриватиме свої представництва в Україні.
- Поділитися: