У Києві вбили (насправді ні) опозиційного російського журналіста Бабченка: що відомо

Увечері 29 травня поліція заявила про смерть Аркадія Бабченка, російського військового журналіста, волонтера, який з 2017 року мешкав в Україні: Бабченко до цього неодноразово заявляв про погрози від людей, які надходили з Росії. Поліція Києва заявила, що розглядала дві версії вбивства журналіста Бабченка: професійна діяльність і громадянська позиція. 

За добу, під час брифінгу 30 травня глава СБУ Василь Грицак оголосив, що смерть російського опозиційного журналіста Аркадія Бабченка інсценували. Це була спецоперація.

Напередодні повідомлялося, що Бабченка вбили кількома пострілами в спину. МВС України опублікувало фоторобот підозрюваного. Поліція заявила, що розгладяє 2 версії вбивства: професійна діяльність і громадянська позиція. Слідчі прибули встановлювати обставини події, до його будинку приїхали десятки колег та журналістів.

Поліція та слідчі у будинку Бабченка Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

На "вбивство" журналіста одразу ж відреагували в РФ, звідки він вимушений був виїхати у 2017 році: МЗС Росії заявило, що рівень вбивств працівників ЗМІ в Україні «неухильно зростає». А Слідчий комітет РФ порушив справу через вбивство Бабченка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Убивство Бабченка буде використано Росією проти України — російська журналістка

Прем`єр-міністр України Володимир Гройсман заявив«Переконаний, російська тоталітарна машина не вибачила йому чесності та принциповості».

ОБСЄ закликала владу України провести «негайне та повне розслідування вбивства Бабченка».

Швеція та Литва закликали покарати винних у вбивстві Бабченка.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін під час засідання Ради Безпеки ООН припустив, що до вбивства Бабченка причетна Росія.

«Кремлівський режим завжди розглядав Бабченка як ворога», — зазначив він. У відповідь на це постійний представник Росії при ООН Василь Небензя заявив, що Україна «використовуватиме вбивство Бабченка» для дискредитації Росії.

Спецефір Громадського: "Вбивство" журналіста Бабченка

«Новая газета», з якою співпрацював Бабченко повідомила, що проведе власне журналістське розслідування, заявив засновник видання Дмитро Муратов виданню «Інтерфакс».

Тим часом, в у Москві люди прийшли до мосту, де вбили опозиціонера Бориса Нємцова, аби вшанувати пам'ять Аркадія.

Сейчас на месте убийства Немцова. pic.twitter.com/Afobn9OVLd
— Тот самый Мартин (@martin_camera) May 29, 2018

На своїй сторінці у Twitter, де Бабченко писав під псевдонімом «Старшина Запаса», напередодні він опублікував такий пост. Згодом виявилось, що Бабченко оприлюднив нагадування публікації у Facebook, якій понад 4 роки: ідеться про пост Марини Юдевич, вона зробила його у 2014 році.


Однак, пост, про який ідеться у твіті Бабченка — видалено.

В "останній публікації" у Facebook Аркадий Бабченко написав:

Аркадій Бабченко — опозиційний російський військовий журналіст-документаліст і волонтер, у 2017 році залишив Росію. Спочатку переїхав до Праги, згодом до України. Працював військовим кореспондентом, журналістом видання «Новая газета». Як військовий кореспондент висвітлював війну на Донбасі. В Україні працював на телеканалі ATR.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Почуття провини: Аркадій Бабченко про десятиліття без Анни Політковської

У грудні 2016 року скандал викликало висловлювання Бабченка про катастрофу Ту-154 над Чорним морем. Журналіст висловив думку, що артисти ансамблю імені Александрова, які летіли до Сирії недостойні жалю. Після цього його розкритикували депутат Віталій Мілонов і сенатор Франц Клінцевич, які закликали порушити проти Бабченка кримінальну справу і навіть позбавити громадянства.

У лютому 2017 року журналіст Бабченко повідомив Громадському, що отримував погрози в Росії.

«Те, що там (в Росії) можна щось змінити — я вже не вірю. Володимир Путін — це на даний момент найсильніша диктатура в світі. З 2 млн міліціонерів, з відмінною гігантської армією, з чотирма дивізіями, які протягом 4 годин будеуть в Москві і дві з них танкові. Тому щось там міняти зараз неможливо. Але, блін! Це моя батьківщина. Я хочу там жити».

Журналіст Бабченко неодноразово розповідав в ефірі Громадського про свою діяльність, а також про війну на Донбасі.

У квітні 2018-го Бабченко нагадував про важливість легалізації в Україні зброї: