У ПАРЄ закликали Росію співпрацювати щодо допиту фігуранта справи МН17 Цемаха

З огляду на членство у Раді Європи Росія юридично зобов’язана боротися з безкарністю і повинна забезпечити доступ слідчих до Володимира Цемаха у справі щодо збиття рейсу МН17 на Донбасі.

Про це повідомляє прес-служба ПАРЄ.

Глави комітету з правових питань та прав людини ПАРЄ Сунна Еварсдоттір наголосила, що Цемах повинен залишатися доступним для нідерландських органів, які проводять розслідування.

«Той факт, що Україна дозволила Цемаху відправитися до Росії, не означає, що він більше не зобов’язаний співпрацювати зі слідством у межах розслідування цієї жахливої події. Росія є членом Ради Європи та у цьому статусі юридично зобов’язана боротися з безкарністю», — заявила Турхільдур.

Вона також анонсувала оцінку розслідування комітетом ПАРЄ, яка очікується на початку жовтня.

«На початку жовтня комітет, який я очолюю, призначить доповідача, у повноваження якого буде входити оцінка прогресу, досягнутого у розслідуванні цієї трагедії та притягнення винних до відповідальності», — додала Турхільдур.

Нагадаємо:

  • 7 вересня відбувся великий обмін полонених. З російського полону повернулися 35 українців. Україна передала російській стороні осіб, звинувачених у співпраці з бойовиками на Донбасі або з російськими спецслужбами. Серед них був і Володимир Цемах, колишній командир ППО бойовиків.
  • Після обміну президент України Володимир Зеленський заявив, що Володимира Цемаха перед відправкою до Росії допитали голландські слідчі.
  • Голландська газета De Volkskrant повідомила, що прокуратура Нідерландів звернулася до Російської Федерації із проханням про екстрадицію Володимира Цемаха.
  • Прокуратура Нідерландів поки офіційно не коментувала цієї інформації.
  • На запитання журналістів hromadske, який статус у Володимира Цемаха в міжнародному розслідуванні, речниця Міжнародної слідчої групи (JIT) Брехтьє ван де Мосдейк сказала: «Ми ніколи не поширюємо інформацію про можливих підозрюваних чи можливих свідків». Так само вона відповіла на запитання, чи справді Нідерланди просять РФ видати їм Цемаха.
  • Речниця російського Міністерства закордонних справ Марія Захарова на запитання журналістів hromadske, чи є офіційне прохання від Нідерландів видати Володимира Цемаха відповіла: «Запитуйте у голландців»
  • 9 вересня посольство РФ в Нідерландах заявило, що не отримувало звернення про видачу Цемаха від Нідерландів.

Українські спецслужби затримали Володимира Цемаха в місті Сніжне в кінці червня 2019 року. Bellingcat очікували, що арешт матиме істотний вплив на розслідування об'єднаної слідчої групи JIT щодо катастрофи МН17, бо саме Цемах, ніби-то, допоміг приховати ракетну установку «Бук» і частину її екіпажу 17 липня 2014 року — про це він заявляв він у 2015.

Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс Амстердам — Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На борту літака перебували 298 пасажирів та членів екіпажу, усі вони загинули.

Офіційне слідство підтвердило, що ракета «Бук», яка збила літак MH17 неподалік Сніжного Донецької області, була привезена на окуповану територію Донбасу з Росії й належала 53-й зенітно-ракетній бригаді Збройних сил Росії, яка розташована у Курській області.

Влада РФ заперечує причетність своїх структур до трагедії, заявляючи, що літак збили українські військові з села Зарощенське.