У Польщі визнали, що її законодавство має вищу силу, ніж право ЄС. Це може поглибити конфлікт між Варшавою і Брюсселем
Конституційний трибунал Польщі 7 жовтня постановив, що деякі статті установчих договорів ЄС не відповідають польській конституції — йдеться про верховенство європейського права і принцип «добросовісного співробітництва» між ЄС і державами—членами.
Про це повідомляє TVN24.
Зокрема Конституційний трибунал постановив, що принцип верховенства європейського права не відповідає статті 90 конституції Польщі, згідно з якою в межах міжнародної угоди вона може передати повноваження органу державної влади «в деяких питаннях».
На думку більшості членів Трибуналу, повне втілення цього принципу, закріпленого в Договорі про ЄС, призведе до «передання повноважень держави такою мірою, що Польща не зможе функціонувати як суверенна і демократична держава».
На практиці це означає, що Польща сама вирішуватиме, які законодавчі акти, ухвалені в межах ЄС, виконувати, а які — ні.
Подання до Конституційного трибуналу ще наприкінці березня 2021 року подав прем’єр-міністр Матеуш Моравецький. Сталося це після того, як Єврокомісія звернулася до Суду ЄС щодо оцінки законності судової реформи.
Система польської юстиції перебудовується з 2015 року. У межах судової реформи ухвалили закони про реорганізацію Верховного суду і про Національну раду юстиції. Міністру юстиції передали повноваження призначати й ініціювати відставку суддів Верховного суду, яких закон дозволив відправляти на пенсію достроково. Положення про пенсійний вік суддів скасували у 2018 році.
Польська судова реформа потрапила під жорстку критику в Євросоюзі. Зокрема в листопаді 2019 року Європейський суд у Люксембурзі постановив, що польський закон 2017 року про відставку суддів і прокурорів порушує правила ЄС, оскільки може дозволити міністру юстиції Польщі довільно відстороняти суддів від роботи.
Зрештою в липні 2021 року Суд ЄС ухвалив рішення про тимчасові заходи, в якому зобов’язав Польщу призупинити дію Дисциплінарної палати Верховного суду — органу, який має право звільняти суддів за критику влади.
Тоді ж Конституційний трибунал Польщі заявив, що рішення Суду ЄС суперечить польській конституції, тому Варшава не зобов’язана його виконувати. Остаточного рішення щодо судової реформи Польщі Суд ЄС поки не ухвалив.
Це не перший конфлікт між Брюсселем і Варшавою. У липні 2021 року Єврокомісія заявила про порушення принципу верховенства права в Польщі через проголошення там «зон, вільних від ЛГБТ+». І хоча частину цих зон уже скасували, вони позбулися європейського фінансування.