Єврокомісія судитиметься з Польщею і Угорщиною через утиски прав ЛГБТ+. Цим країнам не звикати до конфліктів з ЄС
Європейська комісія в четвер, 15 липня, розпочала процес притягнення Угорщини та Польщі до відповідальності за порушення прав людини. Йдеться про рішення урядів цих країн, спрямовані на дискримінацію спільноти ЛГБТ+.
Про це повідомила пресслужба Європейської комісії.
Єврокомісія звинувачує Польщу та Угорщину в порушенні статті 2 Договору про ЄС, де закріплені ключові цінності об’єднання — зокрема рівність і повага до гідності й прав людини.
На думку ЄК, Угорщина порушила згадану статтю ухваленням закону про заборону «пропаганди гомосексуальності й трансгендерності» серед дітей (більше про нього тут), а також забороною дитячої книги «Країна див для всіх», частина персонажів якої є представниками ЛГБТ+.
В Угорщині протягом останніх років послідовно обмежують права ЛГБТ+. У грудні 2020 року парламент країни вніс поправки до конституції й фактично заборонив гомосексуальним парам усиновлювати дітей. Ще раніше в країні заборонили юридично змінювати стать.
Що стосується Польщі, то Європейський Союз вбачає порушення принципів рівності й поваги до прав людини в проголошенні окремими населеними пунктами країни «зон, вільних від ідеології ЛГБТ+».
Польща як католицька країна консервативно ставиться до розширення прав ЛГБТ+, а ситуація з ними в країні — найгірша серед країн-членів ЄС. Нинішній польський президент Анджей Дуда публічно прирівнював ЛГБТ+ до «ідеології, гіршої за комунізм».
Тепер Польща й Угорщина повинні протягом двох місяців (тобто до 15 вересня) надати Європейській комісії свою позицію щодо заявлених порушень. У разі, якщо вони це не зроблять, ЄК може подати позов до Суду ЄС.
Суд Євросоюзу уже розглядає іншу справу проти Польщі — вона стосується судової реформи, яка, серед іншого, передбачає можливість звільнення судді в разі незгоди з діями влади. ЄС і ПАРЄ критикували реформу й закликали Польщу її скасувати.
А втім, Варшава вважає, що право ЄС у цьому питанні має меншу силу, ніж конституція Польщі (де й були закріплені поправки щодо судової реформи). Польські правники вважають, що це може стати кроком до виходу країни з Євросоюзу (більше про це читайте тут).
Крім того, Європейська комісія оголосила про ініціювання ще одного позову проти Угорщини — щодо її рішення посилити умови тримання біженців і мігрантів під час пандемії коронавірусу, а точніше зобов’язати їх попередньо реєструватися в посольстві за межами Угорщини.
Будапешт заперечує аргументи Єврокомісії про те, що йдеться про порушення прав людини. «Якщо ми виконаємо рішення ЄС, то замість того, щоб іти, ці мігранти захочуть залишитися в Угорщині… Ми не дозволимо, щоб Угорщина стала країною іммігрантів», — цитує AFP речника угорського прем’єра Віктора Орбана.
- Поділитися: