У путіна знову заговорили про «гарантії безпеки», яких рф вимагала до 24 лютого. Натякають, що хочуть переговорів із США
Речник президента росії дмитро пєсков заявив, що володимир путін і Джо Байден могли би розпочати переговори на основі «гарантій безпеки», яких рф вимагала до повномасштабного вторгнення в Україну.
Про це пишуть російські видання РБК та «Интерфакс».
Так, він сказав, що можливою переговорною платформою для путіна і Байдена могло би стати бажання США «дослухатися до занепокоєнь» рф, тобто повернутися до стану на грудень-січень.
За словами пєскова, США могли би собі «поставити питання: "Те, що пропонують росіяни, може, не все нас влаштовує, але, можливо, варто все-таки з ними сісти за стіл переговорів"».
«Я маю на увазі проєкти документів, які були передані до Брюсселя та Вашингтона», — уточнив речник путіна.
Що за проєкти документів?
росія наприкінці 2021-го та на початку 2022 року вимагала від НАТО «гарантій безпеки»: ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати до лав Альянсу Україну. Крім того, у рф висунули додаткові умови, що передбачають повернення НАТО до конфігурації 1997 року, коли до Альянсу входили 17 країн. У рф пригрозили, що застосують «військово-технічну альтернативу», якщо Захід не сприйматиме ці пропозиції серйозно.
Згодом НАТО та США надали свої письмові відповіді. Держсекретар США Ентоні Блінкен укотре підтвердив позицію, що США продовжуватимуть підтримувати принцип «відкритих дверей» НАТО, попри вимоги кремля. США очікували на наступні етапи переговорів.
У НАТО також підтвердили, що члени Альянсу готові зустрітися в Раді «НАТО — росія» «якомога швидше» для більш детального розгляду питань безпеки, але не підуть на компроміс щодо фундаментальних принципів, на яких ґрунтується євроатлантична безпека. В Альянсі також наголосили, що росія має вивести свої сили з України, Грузії та Молдови, де вони розміщені без згоди країн.
Україна заперечень проти відповіді Заходу не мала, а ось у росії заявили, що хоча ця відповідь «дозволяє розраховувати на початок серйозної розмови, але на другорядні теми». Згодом кремль почав повномасштабне вторгнення до України, а переговори про ці «гарантії безпеки» припинилися.