У Словаччині заявили, що отримали «не таку» вакцину «Спутник V». Росія просить повернути препарат ㅡ його віддадуть іншим
Російський фонд прямих інвестицій (РФПІ) звернувся до уряду Словаччини з проханням повернути раніше доставлену вакцину проти коронавірусу «Спутник V» через нібито порушення умов контракту. Раніше фармацевтичний регулятор Словаччини заявив, що препарат, який отримала країна, відрізняється від того, що описували у науковому журналі.
Зокрема на верифікованому акаунті «Спутника V» у Twitter повідомили, що РФПІ надіслав відповідний лист до уряду Словаччини 6 квітня.
У Росії просять повернути вакцину до однієї з лабораторій, сертифікованих у ЄС ㅡ частини мережі Офіційної лабораторії з контролю за лікарськими засобами (OMCL). Причиною такого рішення там називають «численні порушення контракту».
Зокрема раніше Державний інститут контролю за лікарськими засобами Словаччини заявив, що не може рекомендувати використання російської вакцини, яку завезли до країни, бо вона начебто відрізняється від тієї, про яку писали у науковому виданні The Lancet.
«На жаль, порушуючи чинний контракт та здійснюючи акт саботажу, Державний інститут контролю за лікарськими засобами провів тестування "Спутника V" у лабораторії, яка не входить до офіційної мережі OMCL ЄС, навіть попри наявність лабораторій. Інститут розпочав кампанію з дезінформації проти "Спутника V" і планує додаткові провокації», ㅡ йдеться у повідомленні.
У РФПІ висновки науковців назвали «фейком» та запевнили, що всі партії вакцини однакової якості та проходять суворий контроль. Після повернення препарату його хочуть використовувати в інших країнах.
Що відомо про «Спутник V»?
Цей препарат розробили в Національному дослідницькому центрі епідеміології та мікробіології імені Гамалії. Його схвалили до використання одразу після завершення другого етапу клінічних досліджень у серпні 2020-го, що суперечить загальноприйнятим протоколам проведення випробувань.
У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група науковців (детальніше читайте в нашому матеріалі).
Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Ба більше, творці вакцини відмовилися вводити добровольцям плацебо в межах третього етапу досліджень. На думку фахівців, це фактично означає провал дослідження.
А втім, 2 лютого в авторитетному медичному виданні The Lancet вийшла стаття про проміжні результати третього етапу досліджень «Спутника V». Наведені в ній дані свідчать, що російська вакцина справді дієва, але питання до коректності проведення випробувань (зокрема згадане викривлення добірки, а також відсутність протоколу щодо тестування учасників випробування) все ж залишаються.
«Спутник» розбрату
Раніше російська вакцина спричинила справжню політичну кризу у Словаччині. Так, 1 березня прем'єр-міністр Словаччини Ігор Матович оголосив про прибуття 200 тисяч доз російської вакцини «Спутник V». З цієї нагоди прем'єр навіть зібрав пресконференцію в аеропорту міста Кошице, куди привезли вакцину, де дякував Росії за швидке доставлення та співпрацю.
Після цього Матовича разом із тодішнім міністром охорони здоров'я Мареком Крайчі критикували за закупівлю «Спутника V» до затвердження європейськими регуляторами. Міністр закордонних справ Іван Корчок навіть заявив, що російська вакцина є інструментом гібридної війни, яка роз'єднує країну.
Зрештою, зі словацького уряду відтоді пішли шестеро міністрів, зокрема й Крайчі, який намагався своєю відставкою вирішити конфлікт. Це загрожувало розпадом урядової коаліції й проведенням дострокових виборів.
Врешті Матович оголосив про свою відставку. При цьому він не йде з уряду, а обміняється посадами з міністром фінансів Едуардом Хеґером. Таким чином він виконав вимогу членів коаліції, що допомогло уникнути дочасних виборів у країні.