У Великій Британії розробляють «універсальну» вакцину від коронавірусу. Вона має захищати від усіх його мутацій

Група науковців із британського Ноттінгемського університету заявила про початок розробки «універсальної» вакцини від коронавірусу, що буде здатна формувати імунітет навіть проти його мутацій — зокрема й тих, які ще не виникли.

«Універсальність» вакцини досягатиметься тим, що вона буде виявляти білки в ядрі вірусу, які практично не піддаються процесам мутації. А отже, щеплення таким препаратом забезпечуватиме кращий і надійніший захист від COVID-19.

Наразі не всі вакцини показують достатню дієвість у подоланні мутацій коронавірусу. Так, Південно-Африканська Республіка призупинила вакцинацію від коронавірусу препаратом AstraZeneca через його неефективність проти тамтешнього штаму коронавірусу.

Тому група науковців із Ноттінгемського університету розробляє «універсальну» вакцину від коронавірусу разом із компанією Scancell, яка спеціалізується на розробці вакцин від раку, повідомляє The Telegraph.

Їхня вакцина скеровується не лише на так званий шипоподібний білок (за його допомогою коронавірус «входить» у клітину й інфікує її), а й на нуклеокапсид вірусу (це фактичне ядро вірусу, яке зберігає його генетичну інформацію).

Саме останній чинник і робить вакцину «універсальною», запевняють розробники. Адже нинішні найбільш поширені мутації коронавірусу пов’язані зі зміною його шипоподібного білка, а не нуклеокапсиду.

Таким чином теоретично вакцина в разі доведення її дієвості буде здатна виявляти й виробляти імунітет проти всіх варіантів коронавірусу — зокрема й тих, які викликали спалахи захворюваності на коронавірус близькосхідного респіраторного синдрому, його спалах фіксували у 2015 роціMERS і тяжкий гострий респіраторний синдромSARS.

У Scancell, однак, про це говорять доволі обережно. «Ми не те щоб заявляємо, що це буде вакцина проти всіх коронавірусів, але в неї є потенціал стати такою просто через те, як вона функціонуватиме», — цитує заяву представника компанії The Telegraph.

У Ноттінгемському університеті заявляють, що лабораторні випробування на мишах показали непогані результати щодо ефективності їхнього препарату. За найбільш оптимістичними підрахунками, «універсальна» вакцина від COVID-19 може бути готова протягом року.

Однак, зазначає The Telegraph, людство досі не розробило універсальної вакцини проти, приміром, грипу. Хоча наразі такий препарат, розроблений за схожою технологією, що й «універсальна» вакцина від COVID-19, тестує французька компанія Osivax.