У Японії вигадали спеціального маскота, щоб люди підтримали рішення влади злити воду з «Фукусіми». Це не спрацювало
Японський уряд створив спеціального персонажа ㅡ «Тритій—куна» ㅡ для підтримки та промоції рішення влади злити очищену радіоактивну воду з АЕС «Фукусіма» в Тихий океан. Милий маскот мав залучити громадську підтримку щодо рішення влади, але вийшло навпаки і його швидко прибрали.
Про це пише The Guardian.
Персонаж «Тритій-куна», який зображає власне Радіоактивний ізотоп водню, виробляється в реакторах через опромінення літію. Використовується як джерело світла та для виготовлення ядерної зброї.тритій, з'явився на рекламних постерах в інтернеті та у спеціальному проморолику на сайті японського Агентства з реконструкції.
Представники агентства пояснили, що атомні електростанції є вузькоспеціалізованими та складними для розуміння. Тож у відомстві замовили створення реклами, яка мала заохотити людей дізнатися про це більше.
Однак замість того, щоб покращити громадську думку, маскот лишень погіршив ситуацію. Жителі Фукусіми були розлючені та назвали милого персонажа знущанням із людей. Після хвилі критики його прибрали.
«Здається, бажання влади випустити воду в море перевищує все інше. Розрив між серйозністю проблеми, з якою ми стикаємось, і легковажністю персонажа величезний», — каже Кацуо Ватанабе, 82-річний рибалка з Фукусіми.
Ім'я «Тритій-кун» для маскота вигадали користувачі японських соцмереж. У середині 90-х років у Японії вже був «Плутоній-кун», який з'явився, щоб пом'якшити образ плутонію в ядерній промисловості.
Що передувало?
Уряд Японії остаточно вирішив скинути очищену радіоактивну воду з АЕС «Фукусіма» в Тихий океан. Уперше це планують зробити через два роки.
Наразі водні відходи з «Фукусіми» зберігають у спеціалізованих резервуарах заводу Tokyo Electric Power Co. Вони, хоч і очищені, досі містять радіоактивний тритій. Цей елемент вважається шкідливим для людини в дуже великих дозах.
Оператор Tokyo Electric Power Co каже, що в резервуарах не вистачає місця й вони будуть ущерть заповнені до 2022 року. Наразі в них зберігається приблизно 1,3 мільйона тонн радіоактивної води — цього достатньо, щоб заповнити 500 басейнів олімпійських розмірів.
Процес злиття води відбуватиметься під контролем Міжнародне агентство з ядерної енергіїМАГАТЕ, яке підтримує план уряду Японії. Однак проти цього виступають представники рибальської індустрії. Вони побоюються, що люди почнуть відмовлятися від будь-яких морепродуктів, виловлених у цій зоні.
Занепокоєння висловлює і природоохоронна організація Greenpeace. Там заявляють, що злиття відфільтрованої води з японської АЕС «Фукусіма» в море може нашкодити ДНК людей, що проживають у цьому регіоні. На думку організації, влада Японії приховує справжні потенційні ризики такого рішення.
Що сталося на АЕС «Фукусіма»?
11 березня 2011 року на атомній електростанції «Фукусіма», яка розташована на північно-східному узбережжі Японії, сталась аварія найвищого (сьомого) рівня за шкалою INES. Аварію спровокували землетрус і цунамі, що слідувало за ним. Через затоплення підвальних приміщень, де були резервні генератори та батареї, АЕС повністю знеструмилася, тож нічим було охолоджувати ядерні реактори.
Унаслідок цього на трьох енергоблоках розплавилося ядерне паливо; на 1-му, 3-му та 4-му енергоблоках сталися вибухи. Жителів територій у радіусі 20 км навколо АЕС евакуювали, а станцію охолоджували морською водою. Аварію вдалося ліквідувати 15 березня, після чого почалися роботи зі стабілізації АЕС. Загалом через вибух евакуювали 164 тисячі людей. Під час цунамі та аварії загинули 5 178 людей і ще 8 606 зникли безвісти.