Угода між США та Німеччиною про «Північний потік-2» не дає Україні жодних гарантій ㅡ віцепрем'єрка з євроінтеграції
Віцепрем'єр—міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що позитив угоди між США та Німеччиною щодо газопроводу «Північний потік—2» у тому, що це перша офіційна фіксація намірів країн. А втім, за її словами, жодних гарантій Україна не отримала.
Про це Ольга Стефанішина розповіла в етері «24 каналу».
Вона зазначила, що раніше офіційних документів щодо порозуміння між США і Німеччиною щодо газопроводу «Північний потік-2» не було.
«Я думаю, що це єдина позиція, яка може бути позитивною в цьому контексті. І однозначно хочу наголосити на тому, що жодних гарантій Україна не отримала. Ні в цій заяві, ні поза цією заявою», ㅡ сказала Стефанішина.
Вона також додала, що в угоді йдеться про створення «зеленого фонду», але Україна веде перемовини щодо нього вже близько пів року.
«Жодних нових ініціатив ця заява не передбачає. Натомість жодних перспектив та безпекових гарантів, зокрема щодо членства в НАТО, інтеграцією з європейська мережа операторів системи передачі електроенергіїENTSO або об'єднання операторів європейських газотранспортних системENTSOG ми не отримали», ㅡ зазначила віцепрем'єр-міністерка.
На думку Стефанішиної, прийнятною компенсацією та гарантією для України могли б бути гарантія збереження транзиту газу і продовження тристороннього контракту, безпекові гарантії щодо територіальної цілісності та суверенітету України, а також виконання зобов'язань ЄС щодо інтеграції ринків газу та електрики згідно з домовленостями про асоціацію з ЄС.
Про яку угоду йдеться?
21 липня стало відомо про декларацію під назвою «Спільна заява США та Німеччини на підтримку України, європейської енергетичної безпеки і наших кліматичних цілей». У ній США та ФРН домовилися протидіяти Росії, якщо та стане використовувати газопровід «Північний потік-2» для тиску на інші країни або вдасться до нових агресивних дій проти України. Як саме ㅡ читайте у нашому матеріалі.
Україна та Польща вже назвали цю угоду відмовою від спроб зупинити запуск газогону, яка створила додаткові політичні, військові та енергетичні загрози як для Києва, так і для всієї Центральної Європи.
На тлі цього Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією і ФРН щодо «Північного потоку-2»: МЗС вже надіслало відповідні ноти в Брюссель і Берлін. Окрім того, у Верховній Раді оприлюднили заяву про неприпустимість запуску «Північного потоку-2».
Що треба знати про «Північний потік-2»?
Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.
Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.
У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.