У США заявили про співпрацю з Україною щодо угоди про «Північний потік-2». У МЗС кажуть ㅡ це не так

Високопосадовець Держдепу США заявив про активну взаємодію з Україною та її вклад під час підготування спільної заяви Штатів та Німеччини щодо російського газопроводу «Північний потік—2». В МЗС України зазначають: українська сторона не долучалася до переговорів та погодження пакету домовленостей між США та Німеччиною.

Зокрема, про активну співпрацю з Україною йдеться у відповіді високопосадовця Держдепу США (імені не вказано) під час брифінгу 21 липня.

На питання журналістів, чи справді США погрожували та тиснули на представників України, у Держдепі зазначили, що такого не було, а Україна є партнером Штатів:

«...і ми не погрожуємо своїм партнерам. Ми інтенсивно співпрацюємо з Україною під час наших дипломатичних зусиль, щоб забезпечити, щоб Москва не змогла використати як зброю газопровід «Північний потік-2», і ми робили це на кількох рівнях», ㅡ йдеться у відповіді.

Там також зазначили, що ділилися ідеями та деталями, включно з текстом заяви, та нібито навіть внесли до неї ідеї України.

«... ми, як я вже говорив, активно співпрацювали з Україною та включили її внески та ідеї в цю заяву, і ми справді сподіваємось продовжувати це робити, оскільки ми сподіваємось виконати зобов’язання, викладені в цій заяві, і з нетерпінням чекаємо на візит президента Зеленського до Білого дому», ㅡ зазначили у відповіді.

Однак у Міністерстві закордонних справ це заперечують. Речник МЗС Олег Ніколенко у коментарі hromadske зазначив, що українська сторона не долучалася до переговорів та погодження пакету домовленостей США та Німеччини.

«Водночас ми продовжуємо діалог з усіма нашими партнерами щодо бачення шляхів зменшення ключових енергетичних загроз з боку РФ та посилення енергетичної стійкості України та Центральної Європи загалом. Немає сумнівів, що єдиним вигодонабувачем кризи в нашому регіоні є Росія. Відповідно ми вважаємо, що США та Німеччина мають відповідально ставитися до нейтралізації загроз "Північного потоку-2"», ㅡ зазначив Ніколенко.

Про яку угоду йдеться?

21 липня стало відомо про декларацію під назвою «Спільна заява США та Німеччини на підтримку України, європейської енергетичної безпеки і наших кліматичних цілей». У ній США та ФРН домовилися протидіяти Росії, якщо та стане використовувати газопровід «Північний потік-2» для тиску на інші країни або вдасться до нових агресивних дій проти України. Як саме ㅡ читайте у нашому матеріалі.

Україна та Польща вже назвали цю угоду відмовою від спроб зупинити запуск газогону, яка створила додаткові політичні, військові та енергетичні загрози як для Києва, так і для всієї Центральної Європи.

На тлі цього Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією і ФРН щодо «Північного потоку-2»: МЗС вже надіслало відповідні ноти в Брюссель і Берлін.

Окрім того, Верховна Рада готує заяву про неприпустимість запуску «Північного потоку-2».

Що треба знати про «Північний потік-2»?

Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.