Угорщина дозволила використовувати російську вакцину проти COVID-19. Раніше там казали, що не будуть її купувати

Регулюючий орган Угорщини дав попередній дозвіл на використання британської вакцини AstraZeneca і російської «Спутник V» проти коронавірусу. Міністр закордонних справ країни уже відбув до Москви для перемовин щодо постачання препарату.

Про це повідомив 21 січня керівник офісу угорського прем’єра Ґерґелі Гуляш, передає Reuters.

Він заявив, що міністр закордонних справ Петер Сійярто уже відправився в Москву для переговорів щодо російської вакцини. Якщо він укладе угоду на її постачання, Угорщина стане першим членом Європейського союзу, який отримає «Спутник V».

Як пише видання, це демонструє поспіх Будапешта скасувати карантин, щоб відновити економіку, навіть попри те, що регулюючий орган ЄС дозвіл на використання російської вакцини не видавав.

Так само Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) не схвалило і британський препарат AstraZeneca, але рішення щодо нього очікують 29 січня.

Гуляш розповів, що проблеми з поставками Росією вакцини, схоже, були вирішені, і він сподівається, що Москва зможе доправити в Угорщину велику кількість доз «Спутник V» найближчим часом.

У Російському фоні прямих інвестицій уже заявили, що Угорщина стала першою країною в ЄС, яка «усвідомила всі переваги вакцини «Спутник V» і дозволила її використання».

Російська вакцина для Угорщини

31 грудня 2020 року в уряді Угорщини повідомляли, що не закуповуватимуть російську вакцину від коронавірусу «Спутник V» для масової вакцинації населення і покладатимуться на механізм розподілу вакцин Євросоюзу і домовленості з китайськими компаніями.

Там казали, що російський препарат досі перебуває на стадії випробувань, а Росія не має достатніх виробничих потужностей.

Водночас після цього Російський фонд прямих інвестицій, який організовує експорт «Спутника V» заявив, що готовий надати Угорщині необхідну кількість вакцин у січні-березні 2021 року.

А що там із російською вакциною?

«Спутник V», або «Гам-Ковід-Вак» — препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії. У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група вчених (детальніше читайте в нашому матеріалі). Розробники «Спутника V» критику відкидають: кажуть, що ефективність препарату перевищує 95%, а небажаних побічних ефектів у випробовуваних виявлено не було.

Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Ба більше, нещодавно творці вакцини відмовились вводити добровольцям плацебо у межах третього етапу досліджень. На думку фахівців, це фактично означає провал дослідження.

Станом на сьогодні «Спутник V» схвалили до використання регулятори лише двох країн — Білорусі та Аргентини. Ще кілька (зокрема Венесуела) заявили про наміри придбати російську вакцину.