Угорщина передумала закуповувати російську вакцину від COVID-19 і тепер покладатиметься на Євросоюз і Китай

Російська вакцина від коронавірусу «Спутник V». Ілюстративне фото
Російська вакцина від коронавірусу «Спутник V». Ілюстративне фотоМіністерство охорони здоров'я РФ

Уряд Угорщини вирішив не закуповувати російську вакцину від коронавірусу «Спутник V» для масової вакцинації населення. Натомість Будапешт покладатиметься на механізм розподілу вакцин Євросоюзу і домовленості з китайськими компаніями.

Про це заявив керівник офісу угорського прем’єра Ґерґелі Гуляш в інтерв’ю телеканалу ATV.

За словами Гуляша, Угорщина отримала 6 тисяч доз російської вакцини внаслідок домовленостей, досягнутих міністром закордонних справ країни, «але [російська] вакцина все ще перебуває на стадії випробувань, які триватимуть місяцями, і не затверджена».

«Росія не має достатніх виробничих потужностей [для виготовлення достатньої кількості вакцин]. Ми раді взяти участь у випробуваннях [препарату], але масово вакцини можуть надійти саме із закупівель у межах ЄС чи з Китаю», — зазначив посадовець.

Гуляш також додав, що «якби ми не отримали десять тисяч доз вакцини Pfizer від Брюсселя, ми б не змогли почати вакцинацію» 26 грудня — одними з перших у ЄС. Член уряду Орбана також назвав ідею з розподілом вакцин у межах Євросоюзу «розумною».

ОНОВЛЕНО (17:00). Російський фонд прямих інвестицій, який організовує експорт «Спутника V», заявив «РИА Новости», що готовий надати Угорщині необхідну кількість вакцин у січні-березні 2021 року. Нині РФПІ домовляється з угорськими регуляторами щодо затвердження вакцини.

Як у ЄС узагалі вакцинують від COVID-19?

Європейська комісія — виконавчий орган Європейського Союзу — загалом уклала контракти із шістьома компаніями, які нині розробляють вакцини-кандидати від коронавірусної хвороби. Ідеться про закупівлю загалом 1,2 мільярда доз препаратів, яких має вистачити для 600 мільйонів людей.

Серед компаній, які уклали угоди з Єврокомісією — Moderna, Pfizer / BioNTech та AstraZeneca, які вже представили попередні результати дієвості своїх вакцин-кандидатів. 21 грудня Єврокомісія схвалила вакцину Pfizer та BioNTech від COVID-19 та надала умовний дозвіл на її продаж у країнах-членах ЄС.

У неділю, 27 грудня, масова вакцинація розпочалася в усьому Євросоюзі. Днем раніше її почали три країни — Німеччина, Словаччина і вже згадана Угорщина.

А що там із російською вакциною?

«Спутник V», або «Гам-Ковід-Вак» — препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії. У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група вчених (детальніше читайте в нашому матеріалі). Розробники «Спутника V» критику відкидають: кажуть, що ефективність препарату перевищує 95%, а небажаних побічних ефектів у випробовуваних виявлено не було.

Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Ба більше, нещодавно творці вакцини відмовились вводити добровольцям плацебо у межах третього етапу досліджень. На думку фахівців, це фактично означає провал дослідження.

Станом на сьогодні «Спутник V» схвалили до використання регулятори лише двох країн — Білорусі та Аргентини. Ще кілька (зокрема Венесуела) заявили про наміри придбати російську вакцину.