Угорщина та Німеччина на день раніше, ніж весь ЄС, почали вакцинацію від COVID-19

Угорщина та Німеччина випередили всі інші країни Євросоюзу й почали вакцинацію на день раніше від них — 26 грудня. А вже 27 грудня щеплення, зокрема, планують почати робити у Франції, Італії та Іспанії.

Про вакцинацію в Угорщині пише Reuters.

Першими Угорщина почала вакцинувати працівників лікарень, які борються з коронавірусом у столиці країни Будапешті. Зробили це завдяки отриманій партії вакцин від Pfizer і BioNTech, якої вистачить на 4 875 людей.

Першою людиною в Угорщині, яка отримала щеплення, стала лікарка Центральної лікарні Дель-Пешта Адрієн Кертес.

Водночас, як пише DW, у німецькому місті Гальберштадт перше щеплення також зробили 26 грудня — 101-річній Едіт Квойцаллі, котра живе в будинку для літніх людей. Загалом там уже вакцинували 40 людей.

Зазначимо, сталося це за день до того, як країни ЄС планують офіційно почати масову вакцинацію.

Старт вакцинації у ЄС

26 грудня усі країни-члени Європейського Союзу вже отримали вакцини від COVID-19. Масову вакцинацію розпочнуть з 27 грудня.

Для того, щоб жодна з країн не мала переваг, вакцину доправили у всі країни одночасно. За словами голови Єврокомісії, вакцин, що наразі зібрали в ЄС, має вистачити для 450 мільйонів населення ЄС та країн, що входять до Європейської економічної зони.

А коли Україна отримає вакцину?

Як повідомляли у ВООЗ, Україна зможе отримати першу партію ліцензованої вакцини від COVID-19 у другому кварталі 2021 року. 8 мільйонів доз вакцини (тобто для 4 мільйонів населення) передадуть безкоштовно у межах співпраці з Фондом глобального доступу до вакцин проти коронавірусу (COVAX). В аптеках вакцина може з'явитися аж восени.

У МОЗ також заявляли, що Світовий банк виділить Україні на закупівлю вакцин 100 млн доларів. Крім того, уряд виділив 1,3 млрд грн на імунопрофілактику населення проти COVID-19. Частина цих коштів має бути спрямована на вакцину від COVID-19. В бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень. Яку саме вакцину закуповуватиме Україна, наразі невідомо.

Які вакцини використовують?

Наразі вже є низка вакцин, ефективність яких доведена третім (останнім) етапом клінічних досліджень. Зокрема, компанії Pfizer і BioNTech (США та Німеччина відповідно) оголосили про ефективність їхньої вакцини у 95%. Однак її можна зберігати лише за –70 градусів за Цельсієм.

Про таку ж ефективність заявила ще одна американська компанія Moderna. Ця вакцина не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів. Вартість вакцини від компаній Pfizer і BioNTech становитиме $19,5, від Moderna — $25-37 за дозу. Однак для вакцинування одній людині необхідно вводити дві дози.

А ось вакцина британської фармацевтичної компанії AstraZeneca показала середню ефективність у 70% за підсумками проміжних випробувань у Великій Британії та Бразилії. Втім, розробник стверджує, що ці дані ще не остаточні.

У низці країн уже навіть розпочали вакцинувати населення. Зокрема, у США та Великій Британії.