Україна почала підготовку до повного припинення Росією транзиту газу до ЄС — Нафтогаз
У Нафтогазі розпочали підготовку до повного припинення транзиту російського газу до ЄС з 1 січня 2020 року, коли закінчиться чинний контракт про транзит.
Про це повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв.
Зокрема, у Нафтогазі провели нараду диспетчерів Укртрансгазу, в ході якої підготувалися до роботи газотранспортної системи у реверсному режимі (тобто, постачання газу не з Росії у бік Європи, а навпаки).
«Наразі здійснюємо масштабний проект реконструкції компресорної станції «Бар», робота якої вкрай важлива для стабільної роботи системи за нульового транзиту», — повідомив Коболєв.
За його словами, Україна також планує збільшити обсяги закачування газу до своїх підземних сховищ. Це дозволить уникнути ризиків перебоїв з постачанням газу. Для закупівлі більших обсягів газу Нафтогаз «розглядає всі можливі варіанти фінансування».
Раніше стало відомо, що Нафтогаз почав переговори зі США про купівлю там скрапленого газу.
Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років.
Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.
Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.
Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.
21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.
На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.
Напередодні переговорів уНафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.