Україна стурбована можливим розміщенням Росією в окупованому Криму установок зі збагачення урану
Україна занепокоєна нарощуванням Росією ядерного потенціалу в окупованому Криму. Йдеться зокрема про можливе розміщення установки зі збагачення урану.
З відповідною заявою виступив заступник постійного представника України при ООН Юрій Вітренко на засіданні Генасамблеї, присвяченому Міжнародному дню боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї, передає «Укрінформ».
«Ми стурбовані ризиками можливого розміщення на півострові установок зі збагачення урану, виробництва матеріалів подвійного призначення і застосування технологій, пов’язаних з ядерною зброєю», — сказав Вітренко.
Він нагадав, що Генасамблея ООН у низці резолюцій висловила серйозне занепокоєння у зв'язку з продовженням мілітаризації Криму Росією, зокрема розміщенням на півострові засобів доставки ядерної зброї.
Дії Росії є прямою загрозою міжнародному режиму нерозповсюдження ядерної зброї, наголосив Вітренко.
Він також зазначив, що тривала окупація території України державою, яка володіє ядерною зброєю, призвела до фактичного розширення території розгортання такої зброї у світі.
Дипломат нагадав про те, що у 1994 році Україна відмовилася від ядерної зброї. Але Росія підірвала довіру до ефективності Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), розпочавши військову агресію проти України та окупувавши Крим.
Вітренко закликав розпочати «предметну роботу» Конференції з роззброєння, яка функціонує під егідою ООН у Женеві, та розробити й укласти багатосторонній юридично-зобов’язальний документ про надання гарантій безпеки неядерним державам.
Ядерна зброя у світі
26 вересня, у Міжнародний день за повну ліквідацію ядерної зброї, Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерріш закликав світ знищити ядерну зброю. За його словами, нині у світі налічується приблизно 14 тисяч одиниць ядерної зброї. Людство, як каже Гутерріш, залишається неприпустимо близьким до ядерного знищення.
Росія та США разом володіють понад 90% всієї ядерної зброї у світі. У РФ, за даними SIPRI, станом на червень 2021 року було 6 255 боєголовок, а у США — 5 550. Для порівняння: Китай на той час мав 350 ядерних боєголовок, а Франція — 290.
Нещодавно зроблені супутникові знімки показують, що Північна Корея розширює завод, на якому збагачується уран для ядерної зброї. Експерти переконані, що цей крок показує намір збільшити виробництво бомбових матеріалів.