В «Л/ДНР» планують примусово мобілізувати навіть жінок, для цього вже звіряють дані місцевих — омбудсменка

росія проводить на тимчасово окупованих українських територіях приховану мобілізацію, а до лав збройних сил рф планують призвати навіть жінок. Для цього на підприємствах уже звіряють дані працівниць окремих професій.

Про це повідомила омбудсменка Людмила Денісова.

Зокрема, за її словами, такі заходи розпочалися в анексованому Криму, де багато громадян під час призову відмовляться воювати проти української армії та здаються в полон Збройним силам України.

Омбудсменка зазначила, що всіх чоловіків у віці до 60 років, які прописані у кримському місті Саки та Сакському районі, у період з 16 по 20 травня викликають до військкомату, щоб «звірити дані».

Своєю чергою на окупованій частині Луганщини, за даними Денісової, окупанти в межах «мобілізації» поінформували керівництво підприємств про те, що необхідно «звірити дані» жінок віком від 18 до 45 років. Йдеться про такі спеціальності, як бухгалтерка, кухарка, медсестра, лаборантка, водійка, машиністка та прибиральниця.

Про такі ж заходи з «мобілізації» жінок повідомляли в місцевих групах Донеччини в соцмережах. Користувачі опублікували документ про необхідність «звірити дані», який, за їхніми словами, окупанти розсилають на місцеві підприємства.


Омбудсменка наголосила, що примусова мобілізація заборонена міжнародним гуманітарним правом, статтею 51 IV Женевської конвенції забороняється окупаційній державі змушувати людей, які опиняються під владою сторони конфлікту або окупаційної держави, служити в її збройних чи допоміжних силах.


«Мобілізація» окупантами

Через значні втрати серед особового складу російсько-окупаційні війська намагаються поповнити сили, «мобілізуючи» населення окупованих територій Донбасу. Загальну мобілізацію у «Л/ДНР» оголосили ще перед початком повномасштабного вторгнення.

Мешканці окупованих Донецька та Луганська скаржаться, що чоловіків призовного віку почали забирати в армію просто з вулиць — їх саджають до автобусів та відправляють у пункти збору військових. Також чоловіків шукають у їхніх домівках. Окрім того, на війну почали набирати і неповнолітніх.

Перехоплення розмов російських окупантів та свідчення захоплених у полон бойовиків показують, що «мобілізованих» в «Л/ДНР» використовують як живий щит для кадрових російських військових, для облаштування окопів тощо.

Ба більше, окупанти намагаються «мобілізувати» українських медиків та чоловіків на тимчасово захоплених територіях.

Як уникнути окупаційного «призовного пункту»?

Передусім — спробуйте використати різні формати саботажу призову:

  • уникайте особистого отримання повісток і дзвінків з окупаційних «військкоматів»;
  • змініть номер телефону або тимчасово припиніть його використання, якщо він відомий окупаційній владі;
  • змініть місце проживання й не повідомляйте про нього;
  • якщо на вас таки вийшли, не відмовляйтесь прямо від «повинності», а обґрунтуйте причини, чому не можете служити, наприклад, стан здоров’я, релігійні переконання тощо. Причину бажано довести документами, тому підготуйтеся.

Що робити, якщо вас призвали окупанти?

  • За першої безпечної нагоди здавайтеся у полон ЗСУ й повідомляйте, що ви громадянин України. Тоді ви — лише жертва воєнного злочину і згодом повернетеся додому живими;
  • пам’ятайте: рано чи пізно винні за незаконну мобілізацію вас до зс рф нестимуть кримінальну відповідальність, відповідно до ст. 438 ККУ, або у МКС за порушення ст. 8-2(b) xv Римського статуту;
  • не виконуйте незаконних наказів, що можуть призвести до жертв серед цивільного населення, руйнування цивільної інфраструктури. В іншому випадку ваші дії кваліфікують як злочин без термінів давності навіть за умови примусового призову.

Якщо ви добровільно приєднаєтеся до зс рф і берете участь у війні з Україною, ці дії будуть злочином, відповідно до українського законодавства, що загрожує позбавленням волі до 15 років.