Окупанти «виманюють» людей для «мобілізації» на Донбасі брехнею про замінування будинків — «Схеми»

Для проведення так званої мобілізації у самопроголошених «Л/ДНР» окупанти брешуть людям про замінування будинків та евакуацію, щоби принагідно забирати людей.

Про це повідомляє журналістський проєкт розслідувань «Схеми».

Розслідувачі отримали від правоохоронців запис розмови бойовика угруповання «‎ЛНР», який воює на боці рф на Харківщині, зі своєю родиною.

Той розповів, що жителів тимчасово окупованих територій Луганщини примусово мобілізують до лав зс рф для участі у війні проти України, «виманюючи» на контакт обманними шляхами.

Зокрема, бойовик попередив сина про обман з евакуацією людей.

«Хитрують деякі: роблять дзвінок про те, що будинок замінований, всіх наче евакуюють, аж раптом "‎під шумок" під’їжджає автівка й одразу "‎приймає". Разом із документами, з усім [...] Ходять квартирами, кажуть, що будинок замінований: "Евакуація, виходьте",‎ — і там одразу під руки беруть», — розповів чоловік. З його слів, такі випадки вже були в Жовтневому районі Луганська.

Він також застеріг сина від перетину до рф, бо це також може бути частиною «мобілізаційного плану»: «Це зараз навмисно чутки запустять (про відкриття кордонів — ред.), аби всі кинулися, а їх звідти заберуть, зрозумів?»

За даними «Схем», розмова бойовика «‎ЛНР» із родиною відбулася 22 квітня. Сам він воює на боці росії з українською армією, а в момент розмови перебував поблизу міста Ізюм Харківської області.

«Мобілізація» окупантами

Через значні втрати серед особового складу російсько-окупаційні війська намагаються поповнити сили, «мобілізуючи» населення окупованих територій Донбасу. Загальну мобілізацію у «Л/ДНР» оголосили ще перед початком повномасштабного вторгнення.

Мешканці окупованих Донецька та Луганська скаржаться, що чоловіків призовного віку почали забирати в армію просто з вулиць — їх саджають до автобусів та відправляють у пункти збору військових. Також чоловіків шукають у їхніх домівках. Окрім того, на війну почали набирати і неповнолітніх.

Перехоплення розмов російських окупантів та свідчення захоплених у полон бойовиків показують, що «мобілізованих» в «Л/ДНР» використовують як живий щит для кадрових російських військових, для облаштування окопів тощо.

Ба більше, окупанти намагаються «мобілізувати» українських медиків та чоловіків на тимчасово захоплених територіях.

Як уникнути окупаційного «призовного пункту»?

Передусім — спробуйте використати різні формати саботажу призову:

  • уникайте особистого отримання повісток і дзвінків з окупаційних «військкоматів»;
  • змініть номер телефону або тимчасово припиніть його використання, якщо він відомий окупаційній владі;
  • змініть місце проживання й не повідомляйте про нього;
  • якщо на вас таки вийшли, не відмовляйтесь прямо від «повинності», а обґрунтуйте причини, чому не можете служити, наприклад, стан здоров’я, релігійні переконання тощо. Причину бажано довести документами, тому підготуйтеся.

Що робити, якщо вас призвали окупанти?

  • За першої безпечної нагоди здавайтеся у полон ЗСУ й повідомляйте, що ви громадянин України. Тоді ви — лише жертва воєнного злочину і згодом повернетеся додому живими;
  • пам’ятайте: рано чи пізно винні за незаконну мобілізацію вас до зс рф нестимуть кримінальну відповідальність, відповідно до ст. 438 ККУ, або у МКС за порушення ст. 8-2(b) xv Римського статуту;
  • не виконуйте незаконних наказів, що можуть призвести до жертв серед цивільного населення, руйнування цивільної інфраструктури. В іншому випадку ваші дії кваліфікують як злочин без термінів давності навіть за умови примусового призову.

Якщо ви добровільно приєднаєтеся до зс рф і берете участь у війні з Україною, ці дії будуть злочином, відповідно до українського законодавства, що загрожує позбавленням волі до 15 років.