В РНБО розповіли, коли почнуть ставити на облік українських користувачів «ВКонтакте»

Ради національної безпеки й оборони України обговорить питання про створення обліку українських користувачів російської соцмережі «ВКонтакте» упродовж шести місяців.

Про це у РНБО повідомили у відповідь на запит «Суспільного».

Там пояснюють, що протягом пів року мають створити нову Стратегію кібербезпеки та інформаційної безпеки України. Створення системи обліку українських користувачів «ВКонтакте» вирішуватиметься у межах розробки цих стратегій.

Крім того, у раді кажуть, що за потреби можуть створити обліки користувачів і для інших соцмереж, які контролює РФ.

Що це за облік?

Вперше про нього заявив секретар РНБО Олексій Данілов. Він вважає, що кожен користувач російської соціальної мережі має розуміти відповідальність та мету використання сервісу. Якщо користувач поширюватиме російський контент на території України, то він «матиме певний клопіт» з поліцією та силовими структурами.

У «ВКонтакте» виступили проти такої ініціативи.

Експерт «Лабораторії цифрової безпеки» Антон Кушнір розповідав нам, що українська РНБО не має доступу до всієї інформації користувачів «ВКонтакте». Таку інформацію мають силові структури та спецслужби Росії, бо у соцмережі, як і в решти російських сервісів, встановлене обладнання, яке дає змогу силовикам отримувати доступ до цієї інформації напряму.

Кушнір припустив, що українські правоохоронці можуть «відстежувати руками, що роблять окремі користувачі ВК».

А юрист Максим Дворовий розповів, що в українському законодавстві немає норми про покарання за відвідування сайтів, а якщо з’явиться, то «Україна відкине себе на світлові роки назад». Крім того, законодавство не містить заборони користуватись ВК, РНБО і Кіберполіція не мають повноважень здійснювати облік громадян, які не порушують законодавство

А що там із «ВКонтакте»?

17 травня 2017 року п'ятий президент Петро Порошенко підписав указ про нові санкції РНБО, які передбачали блокування російських соцмереж «ВКонтакте» і «Однокласники», а також сервісів «Яндекс» та низки інших ресурсів.

Відтоді цю заборону українська влада постійно продовжує. Після зміни влади заборона залишилась у силі, востаннє її продовжили у травні 2020 року.

Але нещодавно соцмережа змогла обійти блокування у своєму додатку. Зробили це фактично так само, як у Росії блокування обходив месенджер Telegram — через проксі-сервер. Це сервер-посередник, з використанням якого запит йде не напряму, а через інше місце, яке не заблоковане в Україні.