Кожен користувач «ВКонтакте» тепер буде перебувати на обліку Ради національної безпеки й оборони України. Акаунти перевірятимуть на предмет поширення російського контенту.

Про це на пресконференції повідомив секретар РНБО Олексій Данілов. 

За його словами, тепер кожен користувач російської соціальної мережі має розуміти відповідальність та мету використання сервісу — навіщо і для чого. Якщо користувач поширюватиме російський контент на території України, то він «матиме певний клопіт» з поліцією та силовими структурами. 

Данілов знає, що соцмережа зараз змінила проксі-сервер та вільно працює в Україні. Він пообіцяв, що скоро цю проблему вирішать за допомогою міжнародних партнерів.

ОНОВЛЕНО (15:30): У «ВКонтакте» повідомили, що вони виступають категорично проти переслідування людей за відвідування ними соціальних мереж, інформаційних ресурсів та поширення особистої думки.

У компанії переконані, що «інтернет не має меж, і ніхто не може одноосібно нав'язувати, які сервіси вітаються, а які — не дуже».

Що кажуть експерти?

Ми звернулись до експерта «Лабораторії цифрової безпеки» Антона Кушніра щодо цієї заяви РНБО.

Він зазначив, що технічну можливість мати доступ до всієї інформації користувачів «ВКонтакте» мають силові структури та спецслужби Росії, бо у соцмережі, як і в решти російських сервісів, встановлене обладнання, яке дає змогу силовикам отримувати доступ до цієї інформації напряму.

Українська РНБО такого доступу немає.

«Відповідно, в РНБО можуть просто сидіти й відстежувати руками, що роблять окремі користувачі ВК. Частково цю роботу можна автоматизувати і збирати цю інформацію скриптами, але тоді постає питання, де їх зберігати, як її опрацьовувати тощо, із усіма пов'язаними помилками», — каже Кушнір.

Максим Дворовий, юрист «Лабораторії цифрової безпеки», наголошує, що йому невідома не те що демократична, а навіть автократична держава, в якій карали б за відвідування сайту.

«Держави намагаються боротися з засобами на кшталт VPN, які дозволяють доступ до заблокованих матеріалів, однак не карають за їх відвідування», — каже він.

Також юрист підкреслює, що в чинному законодавстві норми про таку відповідальність немає, а у разі її введення «Україна відкине себе у всіх рейтингах забезпечення цифрових прав на світлові роки назад».

«Таке обмеження не пройде жоден тест обмеження прав людини, передбачений міжнародним правом. Відповідальність за відвідування сайтів, доступ до яких обмежено, не може бути виправдана жодною легітимною метою обмеження прав людини, включно з інтересами національної безпеки. Законодавство не містить заборони користуватись ВК, РНБО і Кіберполіція не мають повноважень здійснювати облік громадян, які не порушують законодавство», — пояснив Дворовий.

А що там за ситуація з «ВКонтакте»?

17 травня 2017 року тодішній президент Петро Порошенко підписав указ про нові санкції РНБО, які передбачали блокування російських соцмереж «ВКонтакте» і «Однокласники», а також сервісів «Яндекс» та низки інших ресурсів.

Відтоді цю заборону українська влада постійно продовжує. Після зміни влади заборона залишилась у силі, востаннє її продовжили у травні 2020 року.

Але нещодавно соцмережа змогла обійти блокування у своєму додатку. Зробили це фактично так само, як у Росії блокування обходив месенджер Telegram — через проксі-сервер. Це сервер-посередник, з використанням якого запит йде не напряму, а через інше місце, яке не заблоковане в Україні.

Поділитись: