В Європолі попередили про шахрайство з вакцинами: з'явилися фіктивні оголошення
У зв'язку з початком масової вакцинації від коронавірусу в Європейському Союзі Європол попереджає про шахрайство. Мовляв, існує реальна небезпека, що злочинці спробують скористатися величезним попитом.
Про це заявила глава Європолу Катрін де Боллє, цитує Deutsche Welle.
За її словами, на можливе шахрайство вказують пропозиції продажу вакцини, які почали з'являтися у соціальних мережах. Ті, хто вирішать купити вакцину у шахраїв, ризикують втратити свої гроші чи, у гіршому випадку, отримати замість них фальшивку.
«Якщо людина стане жертвою подібного шахрайства, це, звісно, може мати серйозну шкоду для здоров'я», — попередила очільниця Європолу.
Вона додала, що Європол вже повідомив про ці побоювання державам-членам Євросоюзу та закликав їхні поліцейські відомства бути пильними. Своєю чергою, правоохоронці мають бути готові до спроб крадіжки вакцини проти коронавірусу, додала Катрін де Боллє.
Старт вакцинації у ЄС
26 грудня усі країни-члени Європейського Союзу вже отримали вакцини від COVID-19. Масову вакцинацію розпочнуть з 27 грудня.
Для того, щоб жодна з країн не мала переваг, вакцину доправили у всі країни одночасно. За словами голови Єврокомісії, вакцин, що наразі зібрали в ЄС, має вистачити для 450 мільйонів населення ЄС та країн, що входять до Європейської економічної зони.
А коли Україна отримає вакцину?
Як повідомляли у ВООЗ, Україна зможе отримати першу партію ліцензованої вакцини від COVID-19 у другому кварталі 2021 року. 8 мільйонів доз вакцини (тобто для 4 мільйонів населення) передадуть безкоштовно у межах співпраці з Фондом глобального доступу до вакцин проти коронавірусу (COVAX). В аптеках вакцина може з'явитися аж восени.
У МОЗ також заявляли, що Світовий банк виділить Україні на закупівлю вакцин 100 млн доларів. Крім того, уряд виділив 1,3 млрд грн на імунопрофілактику населення проти COVID-19. Частина цих коштів має бути спрямована на вакцину від COVID-19. В бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень. Яку саме вакцину закуповуватиме Україна, наразі невідомо.
Які вакцини використовують?
Наразі вже є низка вакцин, ефективність яких доведена третім (останнім) етапом клінічних досліджень. Зокрема, компанії Pfizer і BioNTech (США та Німеччина відповідно) оголосили про ефективність їхньої вакцини у 95%. Однак її можна зберігати лише за –70 градусів за Цельсієм.
Про таку ж ефективність заявила ще одна американська компанія Moderna. Ця вакцина не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів. Вартість вакцини від компаній Pfizer і BioNTech становитиме $19,5, від Moderna — $25-37 за дозу. Однак для вакцинування одній людині необхідно вводити дві дози.
А ось вакцина британської фармацевтичної компанії AstraZeneca показала середню ефективність у 70% за підсумками проміжних випробувань у Великій Британії та Бразилії. Втім, розробник стверджує, що ці дані ще не остаточні.