Вакцина AstraZeneca показала середню ефективність у 70%. Розробник каже, що це значення можна збільшити

Вакцина—кандидат від коронавірусу британської фармацевтичної компанії AstraZeneca показала середню ефективність у 70% за підсумками проміжних випробувань у Великій Британії та Бразилії. Втім розробник стверджує, що ці дані ще не остаточні, а препарат зберігається за менш вибагливих умов, ніж конкуренти.

Про це йдеться у повідомленні AstraZeneca.

Компанія випробовувала вакцину-кандидат, яку розробляє спільно з Оксфордським університетом, у двох режимах. У першому добровольцям вводили спершу половину дози препарату, а потім — цілу дозу. Такий режим дозування показав ефективність вакцини на 90%.

Інше дозування, коли в обох випадках вводили повні дози вакцини-кандидата, показало ефективність у 62%. Таким чином, усереднений показник дієвості препарату розробники оцінили у 70%.

За інформацією AstraZeneca, їхня вакцина-кандидат призводить до вироблення в організмі антитіл до коронавірусу через 14 діб або більше після отримання двох доз. Компанія також заявляє, що вакцина добре переноситься пацієнтами за обох режимів дозування.

Крім того, AstraZeneca зауважує, що їхня вакцина-кандидат може зберігатися у звичайному холодильнику і не псуватися, що є перевагою порівняно з іншою вакциною-кандидатом від COVID-19 від Pfizer / BioNTech. Їхній препарат повинен зберігатися за температури мінус 70 градусів Цельсія.

Уряд Великої Британії ще на етапі розробки британської вакцини AstraZeneca замовив собі 100 мільйонів доз препарату, що вистачить для імунізації 50 мільйонів людей. Британський прем'єр Борис Джонсон назвав повідомлення компанії «вкрай захопливою новиною», а дані про дієвість вакцини — «фантастичним результатом».

Більше про цю вакцину

Британська вакцина має назву AZD1222. Вона використовує спеціально модифікований вірус, який переносить специфічний генетичний матеріал у клітинувірусний вектор, створений на основі послабленого вірусу, що викликає застуду в шимпанзе, і містить генетичний матеріал коронавірусу. Після вакцинації формується спеціальний шипоподібний білок, який допомагає імунній системі розпізнавати коронавірус, якщо той потрапляє в організм людини.

AZD1222 почали випробовувати на людях наприкінці квітня. У липні Оксфордський університет повідомив про успішне завершення другого етапу клінічних випробувань за участі 1077 людей, які довели дієвість і безпечність вакцини.

Третій і найважливіший етап випробувань — вибірка людей, які беруть участь у вакцинуванні, формується випадковим чиномрандомізоване у випробуванні беруть участь кількадесят тисяч людеймасове вакцину вводять разом із плацебо, при цьому ані вакциновані, ані лікарі не знають, кому саме що вводятьподвійно-сліпе дослідження — розпочалося у перші дні вересня одразу в кількох країнах: Великій Британії, США, Бразилії та Південній Африці. У цьому етапі беруть участь близько 30 тисяч людей. Заплановані випробування ще в інших країнах Європи й Азії. Загалом компанія розраховує залучити до 60 тисяч учасників з усього світу.

AstraZeneca разом із вісьмома іншими розробниками вакцин зобов'язалася не подаватися на реєстрацію вакцини, поки та не пройде всі клінічні випробування і її ефективність не буде підтверджена. У Росії та Китаї, приміром, свої вакцини вже зареєстрували, хоча третього етапу випробувань вони ще не пройшли.

Які вакцини є у світі?

Pfizer і BioNTech (США та Німеччина відповідно) оголосили про ефективність їхньою вакцини у 95% за підсумками останнього, третього етапу досліджень. Найбільша проблема із нею — препарат потребує зберігання за наднизьких температур (мінус 70 градусів за Цельсієм). Водночас компанії запевняють, що розробили спеціальні контейнери із сухим льодом для підтримки необхідної температури впродовж 15 днів.

Про таку ж високу ефективність заявила ще одна американська компанія Moderna. Ця вакцина не потребує зберігання за дуже низьких температур і не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів.