Вакцина не зупинить пандемію, у вірусу все ще є куди рухатися — ВООЗ

Гендиректор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Адханом Гебреєсус вважає, що поява вакцини від коронавірусу не зупинить пандемію COVID—19.

Про це він написав на своїй сторінці у Twitter.

«Сама по собі вакцина не зупинить пандемію COVID-19. Нам все одно потрібно буде продовжити: спостереження, тестування, ізоляцію, відстеження контактів і карантин, заохочувати людей бути обережними», — заявив Гебреєсус.

За його словами, перші поставки вакцини від COVID-19 будуть обмежені, тому пріоритет надаватимуть працівникам охорони здоров'я, літнім людям та іншим групам ризику.

Гендиректор ВООЗ висловив сподівання, що це скоротить кількість смертей і дозволить системам охорони здоров'я впоратися з ситуацією, але водночас наголосив, що «у вірусу все ще є куди рухатися».

Скільки вакцини отримає Україна?

За механізмом глобального доступу до вакцин від COVID-19 (COVAX) одразу після реєстрації препарату Україна зможе отримати 8,5 мільйона доз вакцин, яких вистачить для 20% населення.

У ВООЗ такий розподіл назвали справедливим, адже на першому етапі кампанії зі щеплення від COVID-19 між країнами має зберігатися принцип рівності.

«Транш, що покриває 20 відсотків населення країни, найімовірніше, буде розподілений серед дорослих із високим рівнем ризику, як-от літні люди та особи, які хворіють», ㅡ заявив голова Офісу ВООЗ в Україні.

Водночас Україна потрапила до переліку 92 країн, які отримають або спеціальну ринкову ціну на вакцини від коронавірусу, або ж їх нам нададуть безкоштовно.

Що взагалі з вакцинами від COVID-19 у світі?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, усього приблизно 10 вакцин перебувають на третьому етапі тестування ㅡ рандомізованих, подвійно-сліпих випробувань серед великої кількості добровольців. На цьому етапі учасникам тестування дають не лише вакцину, а й плацебо, і ані вони, ані лікарі не знають, кому саме що дістається. Усього ж на різних етапах розробки перебувають приблизно 40 вакцин-кандидатів ВООЗ.

Водночас 9 листопада компанії Pfizer та BioNTech (зі США та ФРН відповідно) оголосили про те, що їхня вакцина продемонструвала ефективність понад 90% на фінальному етапі випробувань. Євросоюз одразу ж заявив про намір закупити 300 мільйонів доз цієї вакцини.

Слідом за вакциною від Pfizer та BioNTech американська компанія Moderna заявила про успішність своєї вакцини на 94,5%

У перегонах за першу сертифіковану вакцину багато вчених сподіваються мати готовий до поширення медичний препарат уже у 2021 році. ВООЗ очікує, що до цього часу науковці підготують достатню кількість інформації про вакцини, щоб передати її органам охорони здоров'я країн-членів.