Вакцина від Pfizer/BioNTech виявилась ефективною проти двох нових штамів коронавірусу ㅡ дослідження
Вакцина спільного виробництва США та Німеччини показала високу ефективність проти двох нових штамів коронавірусу: британського та південноафриканського.
Про це йдеться у спільному дослідженні науковців Медичного відділення Техаського університету та спеціалістів компанії Pfizer, яке опублікували у виданні Nature Medicine.
Зокрема науковці досліджували ефективність вакцини на трьох моделях мутованого коронавірусу. Результати показали, що мутації мали незначний вплив на нейтралізацію дії вакцини.
Однак учені зазначили, що через ризик нових мутацій вірус SARS-CoV-2 вимагає постійного контролю та перевірки ефективності вакцини щодо нових штамів. Наразі немає впевненості в тому, що вакцини, які використовуються зараз, будуть ефективними проти можливих нових варіантів вірусу в майбутньому.
Раніше нові дослідження вакцини AstraZeneca показали, що цей препарат забезпечує лише обмежений захист від захворювань, викликаних «південноафриканським» варіантом коронавірусу.
Компанія-виробник AstraZeneca ще не змогла належним чином встановити, чи зможе щеплення їхньою вакциною запобігти важким захворюванням та госпіталізації внаслідок інфікування «південноафриканським» штамом коронавірусу, оскільки в дослідженні препарату брали участь переважно молоді здорові люди.
Що це за мутації?
«Південноафриканський штам» коронавірусу виявили наприкінці 2020 року дослідники у ПАР. Новий різновид коронавірусу став головною причиною другої хвилі COVID-19 в країні — на початку січня 2021-го кількість нових випадків інфекції у ПАР перевищила 21 тисячу щодня.
До того новий різновид коронавірусу зафіксували у Великій Британії. Через «британську» мутацію вірусу в країні знову ввели жорсткий карантин та частково обмежили міжнародне сполучення.
Попередні результати досліджень показали, що обидва штами вірусу більш заразні, ніж інші. Попри це, науковці наразі не можуть сказати, чи впливають ці мутації на рівень смертності серед заражених.
А що відомо про вакцину?
Вакцина від COVID-19 компанії Pfizer і BioNTech (США та Німеччина відповідно) показала 95-відсоткову дієвість у різних вікових, статевих, расових та етнічних групах, а також практичну відсутність побічних ефектів. Pfizer і BioNTech розраховували випустити до 50 млн доз вакцин у 2020 році та до 1,3 млрд доз — до кінця 2021-го. Однак її можна зберігати лише за –70 градусів за Цельсієм.
Про таку ж ефективність заявила ще одна американська компанія Moderna. Ця вакцина не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів. Вартість препарату від компаній Pfizer і BioNTech становитиме $19,5, від Moderna — $25-37 за дозу. Однак для вакцинування одній людині необхідно вводити дві дози.
Що відомо про інші вакцини, які переваги та недоліки кожної — можна дізнатись у нашому гіді.