Вбивство Гандзюк: ДБР закрило справу щодо ймовірної недбалості правоохоронців
Державне бюро розслідувань закрило справу щодо ймовірної службової недбалості працівників поліції Херсонської області, які першочергово розслідували напад на херсонську активістку Катерину Гандзюк і, ймовірно, могли сприяти втечі обвинуваченого Олексія Левіна з України.
Про це йдеться у відповідь ДБР на інформаційний запит hromadske.
Раніше правоохоронці заявляли, що відкрили провадження за статтею 367 ККУ (службова недбалість) щодо працівників Нацполіції Херсонської області.
«Після проведення необхідних та достатніх для ухвалення законного рішення слідчих (розшукових) дій, це провадження було закрите», — зазначили нам у відповіді.
Про що йдеться?
Серед ймовірних виявів недбалості — затримання Миколи Новікова, якого правоохоронці назвали винним, а потім звільнили після того, як журналісти надали його алібі.
Окрім цього, у вересні 2017 року Катерина Гандзюк заявляла про конфлікт із начальником управління захисту економіки в Херсонській області Артемом Антощуком, який нібито пропонував їй хабар, а згодом судився із Гандзюк, захищаючи честь та гідність.
А ще активісти ініціативної групи «Хто замовив Катю Гандзюк?» заявляли, що очільник поліції Херсонщини Артур Меріков міг сприяти втечі Олексія Левіна. Чи перевіряли в межах цього провадження можливе сприяння правоохоронцями втечі з країни останнього — в ДБР нам не уточнили.
Справа Катерини Гандзюк
31 липня 2018 року херсонську активістку та радницю міського голови Катерину Гандзюк облили кислотою. Жінка з опіками потрапила в реанімацію. 4 листопада Катерина Гандзюк померла в лікарні.
Замовником нападу на Гандзюк слідство вважає голову Херсонської облради Владислава Мангера. Організатором злочину слідство вважає Олексія Левіна (Москаленка), який переховувався в Болгарії, але згодом був затриманий та екстрадований до України.
Справу щодо Левіна та Мангера передали до суду наприкінці липня 2020 року. Справу слухають 15 місяців, за цей час відбулося 49 судових засідань.
Ігоря Павловського — колишнього помічника народного депутата Миколи Паламарчука (фракція «Блоку Петра Порошенка»), якого спочатку вважали одним з організаторів нападу, — визнали винним у приховуванні злочину. Він уклав угоду зі слідством і визнав свою провину, за що отримав два роки вʼязниці умовно.
Ще раніше п'ятьох фігурантів нападу засудили до тюремних строків від трьох до шести з половиною років.
Водночас слідство не виключає, що замовників було декілька.
За даними слідства, Владислав Мангер вирішив організувати напад на Катерину Гандзюк зокрема через те, що вона перешкоджала незаконному вирубуванню лісу та загрожувала його політичній репутації. Гандзюк вийшла з партії «Батьківщина» після того, як туди увійшов Мангер. Вона заявляла, що такі люди, як він, не гідні бути в політичній силі. Також Катерина публічно заявляла про неприпустимість підпалів та вирубки лісів.