Вечірка під час локдауну та «венгри — наші друзі». Чим запам'ятався Тищенко в лавах «слуг»

Після більш як трьох років депутатства Миколу Тищенка все ж виключили зі «Слуги Народу». Сталося це після того, як політик опинився в Азії, де, як стверджує, мав зустрітися з українською громадою. І все це на тлі рішення президента Володимира Зеленського заборонити державним посадовцям та народним депутатам їздити за кордон, якщо це не службові відрядження.

А втім, Тищенко вже не вперше потрапляє до заголовків новин геть не через свою законотворчу діяльність. Чим саме запам'ятався цей депутат у лавах «слуг» — згадуємо в матеріалі.

До депутатства

Тищенко був відомим в Україні й до депутатства, хоч і не був політиком. Ще з 1998 року він займався ресторанним бізнесом. Зокрема, заснував мережу столичних ресторанів «Наша карта», до якої увійшли пляжний комплекс Olmeca Plage та низка ресторанів, серед яких «Велюр», «Рішельє», «Сейф» та інші.

Паралельно з розвитком бізнесу Тищенко став популярним завдяки телебаченню. Декілька років він входив до складу журі шоу «МастерШеф», а після цього став ведучим програми «Ревізор».

Крім того, його можна було побачити і в далеких від кулінарії проєктах, куди запрошувати зірок із різних сфер. Серед них — «Танці з зірками», «Ігри патріотів», «Форт Байяр» і «Битва українських міст».

Зрештою 2019 року Тищенко потрапив до парламенту, здобувши перемогу на одному з виборчих округів у Києві.

Метафори і дивні вислови

Ще з початку свого депутатства Тищенко відзначився своїми спробами пояснити політичні процеси через дивні метафори.

Скажімо, Україну, «яку побудували попередники», Тищенко порівнював із помпою.

«Що не береш — все не працює», — резюмував він.

А от формула Штайнмаєра, навколо якої було багато суперечок, нагадала нардепу надувну ляльку.

«Ви берете, наприклад, іграшку, надувну ляльку. Чи купуєте машину. Щоб впоратись — вам потрібна інструкція. "Формула Штайнмаєра" — це інструкція про те, як сідати за стіл переговорів», — казав Тищенко.

Також він міг вдаватися до заяв, які почути від політика такого рівня можна було нечасто. Наприклад, у травні 2021-го Тищенко мав робочу поїздку на Закарпаття, де він тоді був головою обласної організації партії.

Під час візиту він посперечався з в.о. керівника місцевої митниці Миколою Пожо щодо черг на кордоні й відсутності туалету. Зокрема, Тищенко попросив Пожа пояснити великі черги на українсько-угорському кордоні, на які «дивиться вся країна».

«Вєнгрія — країна, яка є нашим найголовнішим стратегічним партнером. І не треба на них кивати, що вони в чомусь винні. Вони ні в чому винні. Вони — наші друзі», — звертався до Пожа «слуга народу».

Далі депутат кілька разів попросив митника «на двох мовах» і «на камеру» сказати «венгри — наші друзі».

Скільки в Раді депутатів?

У червні 2020-го Тищенко у прямому етері не зміг відповісти на питання ведучої про те, скільки народних депутатів у Верховній Раді. Депутат спочатку сказав, що в Раді 200 народних депутатів, а потім — що 405.

У відповідь на це ведуча зазначила, що їх «трохи більше», назвавши правильну цифру.

Тищенко відповів: «Бачте, вже й пам’яті немає. Вони виходять, приходять…».

А скільки коштує гречка?

Восени 2021 року журналісти вирішили перевірити, чи знає Тищенко ціни на продукти. Політик розповів, що любить купувати продукти на Бессарабському ринку в Києві. Зокрема, він оцінив вартість кілограма гречки — у 12 або 28 гривень. А ось яловичину, запевнив Тищенко, він купував за 50-70 гривень, хоча «можна було купити і за 20 гривень».

Водночас Держстат у вересні того самого року повідомляв, що кілограм гречки коштує більш як 42 гривні, а яловичини — 172 гривні.

Тищенко і пісок на дитячих майданчиках

Влітку 2020 року Тищенко був ймовірним кандидатом на посаду міського голови Києва, хоч і зрештою програв внутрішньопартійний відбір.

Під час своєї кампанії він почав хизуватися, що заповнив дитячі майданчики столиці піском. До того ж в одному з агітаційних дописів політика одна з пісочниць була зовсім переповнена піском.

Агітаційний допис Миколи ТищенкаМикола Тищенко / Facebook

Звинувачення в корупційному скандалі

У червні 2020 року позафракційний депутат та колишній «слуга» Гео Лерос заявив, що передав докази «топкорупції» в Києві до НАБУ. За його словами, там фігурували голова Офісу президента Андрій Єрмак, київський бізнесмен Денис Комарницький, якого називав «смотрящим за Києвом», і Микола Тищенко.

У жовтні Лерос опублікував першу частину записів розмов нібито Тищенка та Комарницького, які вказували на те, що президент Володимир Зеленський та Єрмак покривають корупційні схеми Комарницького. Потім Лерос опублікував нові записи, на яких нібито Тищенко з Комарницьким обговорюють можливий напад на Лероса.

Після цього Тищенко заявив, що скерував запит до СБУ, щоб Леросу надали державну охорону, а також подав на нього до суду.

Порушення карантину

У квітні 2020 року Bihus.info опублікувало розслідування, у якому показали, що до ресторану «Велюр», який належить Тищенку, попри карантин приходять VIP-гості. Серед відвідувачів помітили народного депутата Антона Яценка, депутата від «Слуги Народу» Олександра Кабанова та інших.

Сам Тищенко прокоментував тоді, що в ресторані має «своєрідний штаб», де проводить лише особисті зустрічі, а для відвідувачів заклад не працює.

А у квітні 2021-го депутат влаштував у Києві вечірку з нагоди дня народження своєї дружини — попри те, що у столиці тоді теж були карантинні обмеження. Святкування тривало понад 5 годин у готелі Fairmont Grand Hotel Kyiv, на заході можна було побачити бізнесменів і політиків.

Дружина Тищенка Алла Барановська в запрошеннях нагадувала, аби гості не публікували фото з заходу того ж таки дня та не позначали локацію.

Згодом у «Слузі Народу» заявили, що за вечірку під час карантину Тищенко має сплатити «максимальний штраф, передбачений законодавством». Зрештою політику оголосили догану, а штраф вирішили накласти на готель, у якому була вечірка. Водночас Тищенко вибачився, але порушення не визнав, оскільки захід нібито відбувався в готельному номері, а не ресторані.

Лимони постраждалим

У червні 2020 року Тищенко, який тоді був претендентом на посаду міського голови столиці, приїхав на місце вибуху житлового будинку в Дарницькому районі Києва. Політик роздав його мешканцям лимони, щоб робити лимонад.

Політик пояснив такий вчинок тим, що це допомагає від стресів, тому привезти фрукти його нібито попросили лікарі. Зрештою ножа для фруктів так і не знайшли, а лимони залишилися лежати на лавці.

Сутички з депутатами

У вересні 2021 року Тищенко під час пленарного засідання поштовхався із позафракційним депутатом Гео Леросом. Під час виступу з трибуни Верховної Ради Лерос розкритикував президента Володимира Зеленського та керівника Офісу президента Андрія Єрмака.

Лерос також говорив про те, що президент призначає на державні посади своїх друзів і перетворює «цю країну на мафію». На цьому моменті Тищенко підійшов до трибуни, закрив мікрофон і силою виштовхав Лероса вбік.

За інцидент депутатам могли оголосити попередження або рекомендувати Верховній Раді тимчасово позбавити обох права участі у пленарних засіданнях. Це спершу й пропонували зробити у фракції «Слуга Народу».

Але зрештою комітет з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи парламенту не зміг ухвалити рішення щодо покарання Тищенка та Лероса.

Проте це не єдина сутичка Тищенка з іншими депутатами. У червні того ж таки 2021 року він почубився з представником «Опозиційної платформи — За життя» Іллею Кивою. Сталося це після того, як «слуга» Микита Потураєв сказав, що епоха бідності закінчиться, коли «народ розстріляє» фракцію ОПЗЖ.

Затримка літака

У червні 2021 року через Тищенка навіть затримали літак. А все через те, що Тищенко в аеропорту «Бориспіль» знімав відео нібито в межах інспекції. Тоді речниця політика запевняла, що він перевіряв, як у Києві функціонує митниця і як вона працює в Ужгороді, куди летів літак.

Неякісні бронежилети

У квітні 2022 року Тищенко заявив, що передав українським військовим їжу та бронежилети. Згодом журналісти проєкту «Слідство.Інфо» розповіли, що ці бронежилети під час тестувань виявилися непридатними для захисту під час війни.

З'ясувалося, що на бронежилетах також зазначено рік виробництва — 1983-й. Хоча фахівці не рекомендують використовувати такий захист, якщо йому понад п'ять років. Водночас інформації про клас захисту на бронежилетах узагалі не було.

Поїздка до Азії на одинадцятому місяці великої війни

Посольство України в Таїланді заявило, що 27 січня в Бангкоку відбудеться зустріч із Миколою Тищенком «для обговорення питань покращення взаємодії з представниками української громади». Це сталося лише через декілька днів після того, як Зеленський підписав указ про те, що народні депутати можуть їздити за кордон лише у службові відрядження.

Сам Тищенко заявив, що про його поїздку «всі вищі керівники в курсі». Мовляв, «місцеперебування не приховує», а всі його зустрічі є офіційними та задокументованими.

Водночас заступниця голови комітету Верховної Ради з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи ВРУ Ольга Савченко пояснила, що дозвіл на службове відрядження Тищенку не могли підписати,особливо після указу президента про заборону виїзду за кордон із недержавною метою.

Відтак посадовиця припустила, що політикперетнув кордон раніше ніж 23 січня. Водночас голова ВРУ Руслан Стефанчук повідомив, що Тищенка не відряджали за кордон.

Зрештою ця поїздка коштувала депутату місця у фракції та партії «Слуга Народу», а Зеленський під час вечірнього відеозвернення ще раз нагадав «тим, хто погано почув», про свій указ щодо виїзду за кордон.