Гурток самодіяльності чи шлях до ТКГ? Як депутат-ресторатор Микола Тищенко хоче встановлювати мир на Донбасі

Народний депутат із фракції «Слуга народу» Микола Тищенко оголосив, що увійшов до складу ініціативної групи із перезавантаження Тристоронньої контактної групи (ТКГ). І хоча подробиць про її завдання поки обмаль, hromadske зʼясувало, що Тищенко думає про війну на Донбасі, чи матиме він якесь відношення до переговорів ТКГ і як сприйняли новину про нову посаду Тищенка люди, які займаються конфліктом.
Чим відомий Микола Тищенко?
Нардепом Тищенка обрали за мажоритарним округом у Святошинському районі Києва. Він набрав 31% голосів та переміг депутата чотирьох попередніх скликань Олександра Третьякова.
До депутатства Тищенко був власником київської мережі ресторанів «Наша карта». У квітні 2020-го журналісти помітили, що один з його ресторанів — «Велюр» — продовжує працювати, попри карантинні обмеження.
Також Тищенко помітний своїми спробами пояснити політичні процеси через дивні метафори.
Скажімо, Україну, «яку побудували наші попередники», Тищенко порівнював із помпою. «Що не береш — все не працює», — резюмував він.
А от «формула Штайнмаєра», навколо якої було багато суперечок, чомусь нагадала нардепу надувну ляльку.
«Ви берете, наприклад, іграшку, надувну ляльку. Чи купуєте машину. Щоб впоратись — вам потрібна інструкція. „Формула Штайнмаєра“ — це інструкція про те, як сідати за стіл переговорів», — сказав Тищенко.
Примітно, що ексголова Офісу президента України Андрій Богдан в інтервʼю Дмитру Гордону назвав Тищенка людиною, яка має найбільший вплив на президента Зеленського. Гордон, щоправда, Богдану не повірив і кілька разів перепитав, чи той не жартує.
А що Тищенко думає про війну на сході України?
Дружина нардепа Алла Барановська до початку війни мешкала у Донецьку.
«Уся моя родина під обстрілами їхала до Києва — вони біженці. Їм було дуже важко. Я знаю про проблеми переселенців, і знаю, що ніхто для них нічого не робить», — розповідав Тищенко в інтервʼю ютуб-каналу «Ходят Слухи».
На питання, як повернути окуповані території, Тищенко відповів так:
«Нашими успіхами. Я в жодному разі не розглядаю силовий варіант. Тому що у Донецьку живуть українці. Ми не можемо займатись братовбивчою війною. Це війна за нашу незалежність. Дуже важливо, щоб наші сусіди це зрозуміли, щоб вони прокинулись, щоб згадали, що колись ми були братніми народами. А якщо хтось претендує бути старшим братом, то у родині старші ніколи не ображали молодших, а навпаки — захищали».
У тому ж інтервʼю Тищенко висловив упевненість, що ті, хто допустив окупацію українських територій, мають понести кримінальну відповідальність.

І куди ж, зрештою, увійшов Тищенко?
«Сьогодні вперше взяв участь у парламентській групі з законодавчих змін по Донбасу. Як і прогнозував, тут працюють як професіонали, так і відверто слабкі представники, які працюють на роз'єднання українців з обох сторін конфлікту», — повідомив сам Тищенко у своєму Telegram.
Свій допис він проілюстрував фотографією з головою української делегації у Тристоронній контактній групі Леонідом Кравчуком.
Перший заступник делегації України у ТКГ, віцепремʼєр Олексій Резніков натомість заявив, що входини Тищенка до переговорної групи навіть не обговорювалося. Але зазначив, що Тищенко — один з тих депутатів, які хвилюються і цікавляться Мінським процесом.
Подробиць про нову парламентську групу поки небагато, а сам Тищенко говорить загальними фразами.
«Туди увійшли також народні депутати, які позиціюють себе як пропрезидентська команда і які підтримують саме мирні ініціативи президента і монобільшості», — сказав він у коментарі журналістам.
Можливо, він планує увійти до ТКГ?
Судячи з усього, під «слабкими представниками» Тищенко мав на увазі не депутатів, а когось із перемовників у ТКГ.
При цьому нардеп фактично заперечив, що претендує посісти на перемовинах місце Вітольда Фокіна (чутки про це нещодавно запускалися через анонімні телеграм-канали).
«Я вважаю, що пан Фокін є професіоналом і він на своєму місці», — сказав Тищенко.
Про відставку Фокіна заговорили через кілька його резонансних заяв, які суперечать офіційній позиції України. Скажімо, 29 вересня під час засідання комітету Верховної Ради з державного будівництва він сказав, що не бачив «жодного підтвердження того, що там [на Донбасі] війна між Україною та Росією».
На запитання, чи може сам Тищенко увійти до складу ТКГ, він відповів: «Час покаже».
На питання про досвід ведення перемовин Тищенко відповів, що є професійним перемовником. Мовляв, кожна людина у такому віці, пройшовши певний життєвий шлях, набуде відповідного досвіду.
Згідно з офіційною біографією, у травні 2021 року Тищенку виповниться 49 років.
Під час інтервʼю журналісти припустили, що створення парламентської групи може бути ініціативою Андрія Єрмака, який є кумом Миколи Тищенка. Останній щиро здивувався і назвав інститут кумівства «національним надбанням».
«Дивіться, в Україні інститут хрещення — це наше національне надбання. А люди, які ще не хрестили дітей, — у вас ще все попереду».

«Поєднати два світи»
Нова роль Миколи Тищенка викликала подив у багатьох людей, які так чи інак повʼязані з конфліктом на Донбасі чи політикою.
Так, співзасновниця фонду «Восток-SOS» Олександра Дворецька написала у «Фейсбуці»:
«Декілька місяців назад, в ТКГ шукали жінок з Донбасу для того, щоб їх голос був представлений. Ми подавали декілька кандидатур, але... у результаті — мовчання. Але сьогодні Микола Тищенко, який має вільний час через те, що не йде у мери Києва, вирішив оновити політику по Донбасу і вдихнути нове життя у ТКГ».
І додала пізніше: «Тут Резніков сказав, що Тищенко — це гурток самодіяльності».
Екснардеп від «Народного фронту» Сергій Висоцький порадив більш уважно читати суперечливі новини.
«Найімовірніше, Тищенко долучився до якогось міжфракційного депутатського об’єднання «Турборежим миру», яких у кожному парламенті налічується сотні. Це неформальні об’єднання депутатів за якоюсь темою — захист тварин, зелена енергетика, симфонії Бетховена тощо. Або ж якась компанія слуг зібралась у «Велюрі» і гордо назвала сама себе „робочою групою“», — написав Висоцький.
Також він зазначив, що раніше про створення подібної групи заявляв інший нардеп від «Слуги народу» Олександр Качура, «який раніше засвітився в медведчуківських організаціях».
І справді, 26 серпня Качура повідомив, що депутати, разом з експрезидентом Леонідом Кравчуком, представниками Офісу президента та Кабінету міністрів домовились створити робочу групу для напрацювання законодавства, яке Україна брала на себе зобов'язання розробити у ході Мінських перемовин.
***
Вже наступного тижня «у нульовій зоні» (неподалік лінії розмежування) має відбутись засідання фракції «Слуга народу».
За кілька годин перед цим ту саму інформацію журналісти отримали від Тищенка, який при цьому зазначив, що таке засідання відбудеться з його ініціативи. Відповідне прохання він, начебто, адресував президенту Зеленському.
Можливо, саме там вдасться отримати більше інформації про таємничу парламентську групу. Однак уже зрозуміло, що конфлікт на сході став тепер чи не головною темою, якою планує надалі займатись Тищенко. Тож його імʼя навколо цієї теми ми ще неодноразово почуємо.
- Поділитися: