ВООЗ закликала розвинені країни пригальмувати зі щепленнями від COVID-19, щоб іншим вистачило вакцин
Всесвітня організація охорони здоров’я закликала розвинені країни сповільнити кампанію з вакцинації, щоб препарату вистачило менш заможним країнам.
«Просимо всі країни, які мають таку можливість: зупиніться, зачекайте на інші групи [країн, де ще не почали вакцинацію]. Замість того щоб охопити вакцинами одну країну, нам потрібно охопити всі, і робити це треба разом», — заявила в інтерв’ю BBC речниця ВООЗ Марґарет Гарріс.
У ВООЗ раніше також розкритикували рішення Європейського Союзу встановити обмеження на експорт вакцин від коронавірусу. Віцепрезидентка Організації Маріанджела Сімао назвала його «дуже тривожною тенденцією».
Організація не вперше критикує розвинені країни через нерівномірний розподіл вакцин у світі. У середині січня генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреісус заявив, що світ перебуває «на межі катастрофічного морального провалу».
Про яке рішення ЄС ідеться і чи впливає воно на Україну?
Європейська комісія у п’ятницю, 29 січня, ухвалила рішення щодо обмеження експорту вакцин до інших країн. Воно дозволяє країнам ЄС блокувати постачання вакцин за межі об’єднання, якщо постачальник не виконує умов контракту з Євросоюзом.
До такого кроку ЄС вдався через конфлікт із двома виробниками вакцин від COVID-19 — AstraZeneca та Pfizer. Вони нещодавно заявили, що з різних причин не встигають поставити ЄС достатню кількість доз своїх препаратів.
Обмеження на експорт, однак, поширюється лише приблизно на 100 країн світу і має 92 винятки. Зокрема, вакцини можна експортувати до країн «Східного партнерства», до яких входить і Україна, а також передавати до Глобального механізму розподілу вакцин COVAX, у якому бере участь і Україна.
А втім, у ВООЗ вважають, що цього недостатньо для забезпечення рівномірного розподілу вакцин по всьому світу. Зокрема, там вказують на те, що розвинені країни вже розгорнули кампанії з масової вакцинації, водночас незаможні держави їх навіть не почали.
А що взагалі з темпами вакцинації від COVID-19 у світі?
Як стверджують у ВООЗ, 95% усіх щеплень від коронавірусу відбулися лише в 10 розвинених країнах, водночас усього дві незаможні держави тільки розпочали вакцинувати своє населення від COVID-19.
За даними аналітичного порталу Our World in Data, станом на 29 січня у світі ввели понад 90 мільйонів доз вакцин від коронавірусу. Найбільше — у США (майже 28 мільйонів), Китаї (майже 23 мільйони), ЄС (понад 11 мільйонів), Великій Британії (майже 8,4 мільйона) та Ізраїлі (понад 4,6 мільйона). Слід враховувати, що майже всі вакцини, які застосовують зараз, є двокомпонентними, тому кількість використаних препаратів не дорівнює кількості вакцинованих людей.
В Україні вакцинація від COVID-19 ще не почалася. А втім, влада обіцяє, що це станеться вже в середині лютого. За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, Україна отримає 117 тисяч доз американської вакцини від Pfizer та BioNTech — їх розподілять між працівниками лікарень, у яких надають допомогу пацієнтам із COVID-19. Що ще відомо про вакцинацію від COVID-19 в Україні, читайте детальніше тут.