Як, чим і коли: зібрали все про початок вакцинації в Україні

От—от українців почнуть вакцинувати проти COVID—19. За словами головного санітарного лікаря та заступника міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, цей процес може початися вже 15 лютого — саме тоді мають привезти перші вакцини. Де робитимуть щеплення, як записатися та чи вистачить вакцини на всіх — у матеріалі hromadske.

Кого вакцинуватимуть насамперед?

Згідно з планом безкоштовної вакцинації, який представив Віктор Ляшко наприкінці січня, перші щеплення отримають медики, які працюють із коронавірусними пацієнтами у стаціонарах, а також військові на Донбасі — загалом це приблизно 367 тисяч людей. Вакцинуватимуть їх із лютого по квітень.

Але, як розповів hromadske голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій, перший етап вакцинації може вкластися навіть у 20 днів. До того ж протягом цього етапу безоплатні щеплення робитимуть медперсоналу не тільки комунальних закладів, а й приватних клінік, які надають допомогу пацієнтам із COVID-19.

У квітні-травні планують перейти до персоналу первинної медичної допомоги та людей, старших за 80 років. Однак другий етап може розпочатися й раніше, якщо в Україну надійде достатня кількість вакцини, кажуть у МОЗ.

Загалом календарний план розрахований на вакцинацію понад 14 мільйонів людей до кінця 2021 року.

Як здійснюватимуть вакцинацію?

Протягом першого етапу щеплення робитимуть мобільні бригади. Віктор Ляшко каже, що їх буде приблизно 500, бригади виїжджатимуть у лікарні, соціальні установи та військові частини на Донбасі.

Організовуватимуть їхню роботу 60 національних і регіональних координаторів та фахівців з імунізації. З 5 по 11 лютого Центр громадського здоров’я разом із ВООЗ проводить для них семінари про особливості вакцинації від COVID-19.

Федір Лапій розповідає, що мобільні бригади складатимуться з лікаря, двох медсестер (і ще однієї резервної) та реєстратора. Усі вони мають зголоситися на цю роботу добровільно. Оплачувати її, як і решту витрат на кшталт бензину, будуть зі спеціального пакета НСЗУ.

Одна мобільна бригада протягом робочого дня може зробити 100 щеплень. Щоб раціонально використовувати час і скласти оптимальні маршрути, зараз збирають інформацію про кількість медпрацівників, які чекають на вакцину.

Міністерство охорони здоров’я готує учасників мобільних бригад спільно з ВООЗ. Їх тренують надавати невідкладну допомогу в разі тяжких алергічних реакцій, пояснюють, чого можна очікувати в післявакцинальний період і що робити, коли стан здоров’я погіршився. Мобільні бригади повинні передавати цю інформацію іншим медпрацівникам, адже на другому етапі вакцинації працюватимуть уже й стаціонарні пункти щеплень.

Порядок для всіх один: перед вакцинацією людину мають оглянути, а після щеплення вона не повинна залишати медзаклад протягом 30 хвилин. Адже у понад 90% випадків тяжка алергічна реакція на вакцину трапляється протягом перших 15 хвилин, пояснює Лапій.

Працівник вручну перевіряє шприци з вакциною проти COVID-19, виробленою компанією SinoVac на її заводі в Пекіні, 24 вересня 2020 року.AP/Ng Han Guan

Щеплення робитимуть примусово?

Ні, вакцинація буде добровільною. Навіть вразливі групи населення, зокрема лікарі, що працюють із хворими на COVID-19, мають дати згоду на щеплення.

Робити це наразі вони, до речі, не поспішають. Якщо загалом по Україні приблизно 40% громадян мають намір пройти вакцинацію від COVID-19, то серед медиків, за підрахунками Лапія, це орієнтовно 30%. Багато з них відмовляються, бо вже перехворіли і мають антитіла. Однак, за рекомендаціями ВООЗ, вакцинуватися потрібно й тим медпрацівникам, які перенесли COVID-19. Так роблять у Великобританії, Ізраїлі, США, Канаді, Австралії.

«Без прикладу медиків населення навряд чи піде на вакцинацію», — каже Лапій.

Лікарка-інфекціоністка з Чернівців Ольга Кобевко розповідає, що відмови спричинені й недостатньою інформацією про вакцини. Наприклад, в обласній лікарні, де вона працює, уже починали збирати письмові згоди медперсоналу на вакцинацію, проте що саме колотимуть — невідомо.

Незрозуміло й те, чи потрібно буде медикам, які працюють у «червоних» зонах, не ходити якийсь час після щеплення на роботу, адже будь-яка вакцина тимчасово послаблює імунітет, каже Кобевко.

За її словами, приклад населенню мали б показати представники влади. Адже якщо через експерименти чи неправильне вакцинування втратити медиків, які мають досвід лікування коронавірусу, працювати з хворими буде нікому.

Національної гвардії Арізони Уілл Сміт, праворуч, отримує першу дозу вакцини Pfizer-BioNTech проти COVID-19 в Державній лабораторії Департаменту охорони здоров'я штату Арізона, Фенікс, 16 грудня 2020 року.AP/Ross D. Franklin

Як потрапити на вакцинацію?

Записатися на вакцинацію можна буде через сайт, який запустить МОЗ. Після реєстрації система запропонує пункт щеплення, найближчий до місця вашого проживання. За словами президента Володимира Зеленського, до цього процесу також буде залучений додаток «Дія».

Записатися офлайн можна буде через сімейного лікаря або (якщо у вас його немає) просто звернувшись до амбулаторії. Якщо людина, яка підпадає під вакцинацію, не запишеться сама, їй мають зателефонувати з Центру первинної медико-санітарної допомоги й запросити на щеплення, повідомляють у МОЗ.

Чим вакцинуватимуть українців?

Перші вакцини українці отримають завдяки ініціативі COVAX. Це механізм, заснований Альянсом вакцин Gavi, Коаліцією за інновації у сфері готовності до епідемій (CEPI) та Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), щоб забезпечити країнам (зокрема з перехідною економікою) ранній доступ до вакцин проти COVID-19.

Уже в лютому Україна має отримати 117 тисяч доз американської вакцини від Pfizer та BioNTech, а протягом наступних пів року — ще від 2,2 до 3,7 мільйона доз вакцини AstraZeneca/Oxford. Загалом у межах співпраці з ініціативою COVAX Україна повинна отримати 16 мільйонів доз вакцини безкоштовно.

Крім того, з лютого 2021 року Україна отримає ще 12 мільйонів доз вакцин від COVID-19, розроблених за участю компаній AstraZeneca (Велика Британія та Оксфордський університет) і Novavax (США).

Також Україна уклала контракт на поставку 1,9 мільйона доз китайської вакцини SinoVac Biotech (CoronaVac) до кінця травня. Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявляв, що Україна закупить цей препарат, якщо його дієвість становитиме не менш як 70%. Проте згодом у Бразилії повідомили, що ефективність вакцини становить усього 50,38%. А втім, наразі це єдиний контракт України на закупівлю вакцини.

В українському бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 мільярда гривень. Крім того, уряд виділив ще 1,3 мільярда на імунопрофілактику населення проти COVID-19, частину з яких можуть спрямувати на вакцини.

Крім того, столична влада заявляла, що планує окремо закупити 1 мільйон доз препарату для вакцинації 500 тисяч киян, але підтвердження цьому наразі немає.

Скільком українцям вистачить вакцини?

До осені в Україні мають вакцинувати 21 мільйон людей із груп ризику, заявив міністр охорони здоров'я Максим Степанов. За умови безлімітного доступу до вакцин, кажуть у МОЗ, в Україні реально робити приблизно 5 мільйонів щеплень на місяць.

За словами президента Володимира Зеленського, протягом 2021-го та початку 2022-го року є завдання охопити вакцинацією щонайменше половину населення України.