Для закупівлі Україною китайської вакцини її ефективність має бути не менш як 70% — Степанов

Україна отримає вакцину виробництва китайської компанії Sinovac Biotech протягом 30 днів після її реєстрації. Згідно з договором, вона повинна мати ефективність на рівні не менш як 70%.

Про це повідомив міністр охорони здоров'я Максим Степанов на брифінгу 31 грудня.

«Компанія повинна 7 січня оприлюднити результати клінічних досліджень у Бразилії. Передбачено, що вакцина повинна мати ефективність не менш як 70%. Переговори з виробником тривали з вересня 2020 року. Договір підписаний українським фармпідприємством "Лекхім"», — додав міністр.

З його слів, завдяки постачанню цієї вакцини Україна отримає 1 млн 913 тисяч доз вакцини від коронавірусу. Під час першого постачання в Україну прибуде 700 тисяч доз протягом місяця після реєстрації вакцини або в країні-виробнику, або в інших країнах (США, Велика Британія, Євросоюз, Бразилія тощо.

Степанов каже, що третю фазу клінічних випробувань вакцини провели в Бразилії (13 тисяч добровольців), в Індонезії (1,6 тисячі) і Туреччини (1,3 тисячі). Ефективність в Індонезії склала 97%, в Туреччині — 91%. За рекомендацією FDA, ефективність вакцин від COVID-19 повинна перевищувати 50%.

Міністр додав, що всі вакцини, які закуповуються за держкошти, будуть безкоштовними для всіх громадян України. Крім цього глава МОЗ додав, що відомство перебуває на фінальній стадії підписання договорів з іншими компаніями-виробниками вакцин, а також має намір збільшити кількість вакцин, які постачатимуть в Україну в межах ініціативи COVAX.

Напередодні, 30 грудня в Офісі президента повідомили, що МОЗ України уклало контракт на 1,9 млн доз вакцини від коронавірусу китайської компанії Sinovac Biotech за ціною 504 грн за дозу. Там зазначили, що переговори про постачання китайської вакцини вели ще з вересня.

Що це за вакцина? 

Вакцина Sinovac Biotech (CoronaVac) випускається у шприці та зберігається при температурі від +2 до +8 градусів, тобто її можна зберігати у звичайному холодильнику. Дозвіл на вакцинацію людей із груп ризику цим препаратом у Китаї видали ще 28 серпня. Однак, як пише Reuters, лише у грудні з'явилася інформація про проміжні результати третьої (кінцевої) фази клінічних досліджень цієї вакцини.

Тоді індонезійська фармацевтична компанія Bio Farma заявила, що вакцина сприяє виробленню антитіл у 97% людей (нею вакцинували 1600 пацієнтів). Проте це не означає, що вакцина настільки ефективна. Згодом у Bio Farma зазначили, що ефективність препарату ще не визначена, а проміжний звіт, можливо, буде доступний у січні. Крім Індонезії, третю фазу клінічних випробувань китайського препарату провели в Туреччині (1325 пацієнтів, ефективність 91%) та Бразилії (проміжні результати очікуються 7 січня 2021 року).

Україна використовуватиме вакцину Sinovac Biotech насамперед для захисту тих громадян, які мають критичний ризик інфікування, та тих, хто виконує критичні функції у боротьбі з пандемією. Щеплення буде безкоштовним.

Які ще вакцини використовують у світі?

Наразі є низка вакцин, ефективність яких доведена клінічними дослідженнями. Так, компанії Pfizer і BioNTech (США та Німеччина відповідно) оголосили про ефективність їхньої вакцини у 95%. Однак її можна зберігати лише за –70 градусів за Цельсієм. Європейська комісія 21 грудня схвалила вакцину Pfizer та BioNTech від COVID-19 та надала умовний дозвіл на її продаж у країнах-членах ЄС.

Про таку ж ефективність заявила ще одна американська компанія Moderna. Ця вакцина не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів. Вартість вакцини від компаній Pfizer і BioNTech становитиме 19,5 долара, від Moderna — 25-37 долара за дозу. Однак для вакцинування одній людині необхідно вводити дві дози.

А ось вакцина британської фармацевтичної компанії AstraZeneca показала середню ефективність у 70% за підсумками проміжних випробувань у Великій Британії та Бразилії. Втім, розробник стверджує, що ці дані ще не остаточні. Перевагою цієї вакцини є її ціна — вона становитиме приблизно 3 долари за дозу. Цю вакцину вже схвалили для використання у Великій Британії.